Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykal'ın yüzü ve zamanı yok

14 Eylül 2008 / 15:49
Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin Şişli İlçe Kongresi'nde partililere seslendi. Erdoğan yaptığı konuşmada muhalefet partilerine öyle bir yüklendi ki...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Şişli İlçe Kongresi'nde partililere seslendi. Erdoğan yaptığı konuşmada muhalefet partisine yüklendi. AK Parti'nin ülkenin vicdanından yola çıktığını belirten Erdoğan, iktidara geldiklerinden beri Türkiye'nin çehresinin değiştiğini kaydetti.

Erdoğan'ın kongrede yaptığı konuşma şöyle oldu:

"Sizler bu ülkede karamsarlığı yendiniz. Kördüğümü çözdünüz. Sizler aşılmaz gibi görünen sorunları aşma yolu olarak siyaseti tercih ettiniz. Refahın ve kalkınmanın yolunu sizler açtınız.

Türkiye'nin AKP hükümetleri önceki kötü durumlara düşmesinin nedeni siyasetti. Siyaseti kötürüm haline gelenler er meydanını boşaltmışlardı. Bu ülkenin varlıkları peşkeş çekiliyor, bankaları boşaltılıyordu.

Partimizin ve ülkemizin başında sizlerin ideallerinin ne kadar büyük payı olduğunu çok iyi biliyorum. Yaşadığınız şehre ve bu ülkeye yaptığınız hizmetlerin katlanarak devam edecerğine inanıyorum. AKP Türkiye'nin aklından ve vicdanından çıktı. Allah sizin ve ülkemizin yolunu açık etsin.

Sürekli söylüyorum İstanbul ülkemizin özetidir. İstanbul Türkiye'nin kalbidir, İstanbul'un başı ağrırsa Türkiye acı çeker. İstanbul bütün özlemlerine kavuşuyor, kavuşmuştur. Ülkemiz de kalkınmanın refahını yaşıyor. Artık Anadolu'nun tüm illerine sinerji dağıtan bir yer oldu Ankara da."

"BİZ YÖNETİMİ ÜLKE BATAKLIĞA YÖNELİRKEN DEVRALDIK"

"CHP'nin İstanbul'u ne hale getirdiğini, bizim İsanbul'u nasıl bu hale getirdiğimizi bilirsiniz. Bu salonda bunu bilenler var. Biz Türkiye'de yönetimi büyük bir bataklığa yönelirken devraldık. Kimden? MHP'den, DSP'den, ANAP'tan. Şimdi bakıyorum onlar da konuşuyor. Sizi biz biliyoruz. Siz yönettiniz ülkeyi. 3,5 sene yönettiniz sonra bırakıp gittiniz. Niye? Mecal yok. Mesele başka! Bugün sadece İstanbul'a bakarak ne olup bittiğini anlayabilirsiniz. İstanbul'un çehresinin nasıl değiştiğini görerek Türkiye'nin çehresinin nasıl değiştiğini görebilirsiniz. İstanbul'un çehresinin değişiminin tarihi 27 Mart 1994 tarihine rastlar. O dönemi yaşayanlara sesleniyorum. Şöyle bir hafıza kayıtlarımızı tazeleyelim. Zaman tüneline gidelim. İstanbul'un suyu var mıydı? Banyolarımızda suyu küvetlerimize dolduruyor muyduk? Plastik bidonları alıp banyoya koyuyor muyduk? Koyuyorduk."

"BAYKAL'IN DÜZELTTİĞİMİZ YERLERİ GÖRECEK NE VAKTİ NE DE YÜZÜ VAR"

"İstanbul'da hava kirliliği var mıydı? Ve ismini de veriyorum. O dönemin Sabah Gazetesi maske dağıtıyordu. Hava kirliliğinden rahatsız olmamak için maske dağıtıyordu. Kim vardı İstanbul iktidarında? CHP! Hani sen çağdaştın? Neden benim halkımı zehirli havaya mahkum ediyordun? Doğalgazı getireceklerdi o da ağır aksak ilerliyordu. Kimi bekliyordu İstanbul? Bizi. Aynı şekilde İstanbul'da çöp dağları yükselmiş miydi? Evet! Maalesef! Eminönü Meydanı'ndan, Kemerburgaz'dan, Ümraniye'den geçemezdiniz. Ümraniye çöplüğü patladığında orada ölenler kimin yüzünden öldü? CHP hangi çevrecilikten bahsediyorsun? Baykal, o Ümraniye çöplüğünü ziyaret et. Şimdi gençler yeşil sahada topluyor. O çevreler ne hale geldi? Git de gör. Ama oraları görecek ne vaktin var ne de yüzün var? Ankara'dan özel vesilelerle çıkarsınız ama hizmet aşkıyla çıkmazsınız. Sizin değerlerinizde bu yok. Şile, o çöplük modern bir depolama alanı oldu. Kemerburgaz o da modern oldu. Orada elektrik üretiliyor. Çevre adına sesleniyorum Haliç'in çevresinde dolaşmak mümkün müyüd? Bize akıl veren profösörler 'tek çözüm kaldı. Haliç'i doldurmak' diyorlardı. Biz yurtdışına gittik ve çevre abidesi çıkardık. Bizler Küçükköy tarafında taş ocağını bir bareaj gibi gövdesini hazırladık oraya 9,5-10 km civarında pompaj kurduk, Haliç'in çamurunu oraya atıp süzdük ve suyunu tekrar Haliç'e attık. Orada yaklaşık 600 bin metrekarelik park alanı kazandık. Şimdi koku var mı? İstanbul'a, Türkiye'ye hayırlı olsun. CHP'ye de onlara oy veren vatandaşlara kardeşlerime de hayırlı olsun. Çünkü biz tüm İstanbul'un belediye başkanıyız. Şimdi belediye başkanımızla yeni adım atıyoruz. Fatih tarafı bittiyse, Beyoğlu-Kağıthane'yi de bitireceğiz. Bir Başbakan da Haliç'in etrafıyla bu kadar uğraşır mı? Bizim İstanbul sevdamız var. Burayla dünyaya açılıyoruz. Bunu hep beraber belediye başkanlarımızla yapıyoruz. İstanbul bir kongre merkezi. Dün söyledim. Bugün hatırlatıyorum. Şurada bir devasa yer yapılıyor. Ama orada İstanbul'un değil Avrupa'nın en büyük adalet sarayını yapıyoruz. Bu mekanlar çok önemli. Eurobus diyoruz. Bakın Zincirlikuyu'ya gidiyor artık. Ama onların dertleri yok. Derdiniz varsa yaparsınız. Bizim derdimiz var. 'Acaba ne yapacağız da bu işi çözeceğiz?' diyoruz. Yoksa yan gel yat, bu iş çözülmez!"

"RAHATSIZ MI OLUYORSUNUZ?"

"İktidara geldik 9 ilimizde doğalgaz vardı. Şimdi 60 ilimizde doğalgaz var. 5 senede. Hem hava kirliliğini yok ediyoruz. Hem de benim AYşe bacım, Fatma bacım kömür taşıyarak hamallık devrini bitiriyor. Bu hakkınız değil miydi? Kirlilik kalkıyor. Ama bunu bile o zihniyetler ülkeme çok gördüler. MHP niye bunları çözemedin? DSP, ANAP neden çözemediniz? Şimdi biz hallediyoruz diye mi rahatsız oluyorsunuz? Ortada herşey.

Bütün bu hizmetleri yaparken dönemimde İstanbul'da, sadece göreve geldiğimde doğalgaz abone sayısı 100 bindi. Bıraktığımda 1 milyon 200 bindi. Şimdi 4 milyon. İnanın CHP'nin eline kalsaydık patinaj yapmaya devam ederdik. Bunların her yeri böyle, liğme liğme dökülür."

İzmir'de susuzluk başladı! Hiç kimse bizim hizmet aşkımızı önleyemez.

"TÜRKİYE ARTIK BELİRSİZLİKLER ÜLKESİ DEĞİL"

"İstanbul'un en önemli sorunlarından biri olan ulaşım yoğun bir şekilde yürüyor. Bir yandan biz bir şeyler yapıyoruz, bir yandan da belediyemiz bir şeyler yapıyor.

Bütün bunlarla birlikte yolsuzluk yoksulluk yasaklar. Bunlarla da ilgili aldığımız önlemler ortada. Kişisel menfaatlerini milletin menfaatlerinin üzerine çıkaranlara yol vermeyeceğiz. Manipülasyonla dezenformasyonla yalanla iftira ile Türkiye'nin kalbini durdurmaya kimse muktedir olamaz.

Türkiye artık bir belirsizlikler ülkesi değildir. AKP iktidarı kimseye rant sağlayan bir iktidar değildir. AKP iktidarı sadece millete rant ve refah sağlar. Adalet sağlar. Hedefimiz budur. Durmadan dinlenmeden uzun bir yolun koşucuları olarak yolumuza devam ediyoruz."
Kaynak:
Bu haber toplam 928 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri