Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baykuş, yılan sokmalarına karşı koruyor

18.10.2010 08:08
Baykuşun korkulan değil, ev sahibini koruyan bir kuş türü olduğu ortaya çıktı. İlim adamları, baykuş tüneyen (yaşayan) evden ölü çıkar' sözünün batıl inanç olduğunu belirtiyor.

Baykuşun korkulan değil, ev sahibini koruyan bir kuş türü olduğu ortaya çıktı. İlim adamları, baykuş tüneyen (yaşayan) evden ölü çıkar' sözünün batıl inanç olduğunu belirtiyor. Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Aşık: insanların, akşam karanlığında baykuş sesinden korktuğu için kuşun sesi ve fiziksel görüntüsüne atfen bir sürü batıl inanç ürettiğini ifade etti.
Anadolu'da halen 'baykuş tüneyen evden cenaze çıkar' sözüne inanan insanlar olduğunu görünce üzüldüğünü belirten Nevzat Aşık, Cenab-ı Allah'ın kainatta yarattığı her canlının, hayatın devamı için bir zincirin halkasını oluşturduğunu söyledi. Anadolu'da yaygın olan yüzlerce batıl inançların kaynağının 18'inci yüzyılda dağıtılan İsrailiyat (Kaynağı belli olmayan, Kur'an ve Sünnete dayalı olmayan) 30 bin kitap olduğunu belirten Aşık, İslam dininin özünü Kur'an ve sünnetin oluşturduğunu kaydetti.

Aşık, "Baykuş korkulacak kuş türü değil. Baykuş yaşayan ve çıkan evden cenaze çıkar sözünün dinle diyanetle bir ilgisi yoktur. Baykuş da Allah'ın yarattığı diğer kuş türlerinde biridir. O da ekosistemde bir halka oluşturuyor. Bir insanın nerede ve ne zaman vefat edeceğini sadece Allah bilir." diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Erdoğan da baykuşların gözünün gece görüşünün çok güçlü olmasından ötürü iyi bir fare, kene, yılan, akrep, çekirge ve zehirli örümcek avcısı olduğunu söyledi.

Baykuşların, gündüz dinlenen, gece avlanan hayvanlar olduğuna dikkat çeken Ekolog Erdoğan, gece avcılarının sese karşı aşırı duyarlı olduğunu, gündüz avlanan kartal, şahin, akbaba ve doğan gibi avını sesli değil, sessiz sedasız yakaladığını belirtti.

Gece avcılarının zararlı kemirici mücadelesinin 10 milyon yıllık ekolojik süreçle meydana geldiğini vurgulayan Erdoğan, uğursuz ve ölüm getirir diye avcılar tarafından baykuş ailesinin öldürülmesiyle birlikte o bölgede fare, kene, akrep, yılan ve zehirli böcekti yüzde 600 oranında artış olacağını ileri sürdü.

Erdoğan, insanlar baykuşlardan korkma yerine, kemirici hayvanlardan korunmak için evlerinin çatı katında, bacasında yaşaması için davet etmesini, yaşayanları da rahatsız etmeden uzun süre kalmasını sağlaması gerektiğini kaydetti. Erdoğan, "Baykuşlar yerleştikleri evin korkulacak hayvanı değil, ailenin koruyucusudur. Aileyi yılan, akrep, kene ve zehirli böceklerin sokmasına karşı korurlar. Baykuşlar, gece karanlığında çok hızlı ve seri şekilde zararlı böcek avlar. Gözleri 360 derece döndüğü için avını seri bir şekilde yakalar. Ailecek yaşadıkları bölgede yıllık 6 bin 500 fare avlarlar." diye konuştu.

Erdoğan, 'baykuş yaşayan evden cenaze çıkar' sözünün, baykuşların ışıksız, harabe, tavan arası, bacalar, ev çatısında yaşaması ve çıkardığı sesin ürkütücü olmasına bağlı olarak söylenmiş olabileceğini ifade etti. Erdoğan, genelde bir evde ailecek yaşadıklarını ve yetişkin bir baykuşun sese karşı aşırı duyarlı olmasından ötürü 100 metre uzaklıkta karın ve toprağın altındaki farenin sesini duyabileceğini dile getirdi.

Bu haber toplam 4464 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri