Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bayramı Bayram Gibi Geçirelim

26.11.2009 01:12
İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, Kurban Bayramı'nın tatil gibi değil, bayram gibi geçirilmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, Kurban Bayramı'nın tatil gibi değil, bayram gibi geçirilmesi gerektiğini belirterek, ''Bayramımızı kendimize değil, sevdiklerimize ayıralım. Kuşkusuz ki bu daha Müslümanca, daha insanca bir tercihtir'' dedi.


Çağrıcı, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Kur'an-ı Kerim'in ana konularından birinin, insanı bencillik ve acımasızlıktan kurtaracak ahlak terbiyesi olduğunu belirtti. Çağrıcı, yüzlerce ayette, dostluk, kardeşlik, affetmek, sabır, yumuşaklık, ağırbaşlılık, sevgi, şefkat, merhamet, yardımlaşma ve paylaşmadan söz edildiğini anımsattı.

Kurban Bayramı'nın, böyle bir ruh ve gönül birliğinin muhteşem bir sembolü olduğunu kaydeden Çağrıcı, bayramda milyonlarca Müslüman'ın kestikleri kurbanlarla yardımlaşma ve paylaşmanın evrensel örneğini ortaya koyduklarını vurguladı.

Çağrıcı, mesajında şu görüşlere yer verdi:

''Biz, fakir bir aileye ikram edeceğimiz birkaç yüz gram etle sadece tadını unuttukları bir nimeti yeniden hatırlatmıyoruz; asıl önemlisi, gönlümüzde onlara da yer ayırdığımızı, onları kardeş bildiğimizi gösteriyoruz. Şayet dinimizin, ramazanları, iftarları, zekatları, fitreleri, kurbanları olmasaydı, kardeşliğimizi gösterecek neyimiz kalırdı?

Bayramı bayram gibi geçirelim, tatil gibi değil. Bayramımızı kendimize değil, sevdiklerimize ayıralım. Kuşkusuz ki bu daha Müslümanca, daha insanca bir tercihtir.

Bayramımızın, kurbanımızın asıl gayesi Müslümanlarda insaniyet, kardeşlik ve paylaşma ruhunu oluşturmak ve geliştirmektir. Zor zamanları dayanışmayla, paylaşmayla aşmak bizim milli karakterimizdir. Bugünlerde de bu hasletimizi ortaya koymamız gerekiyor.''

Bu haber toplam 2930 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri