Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BBC Türkçe yayına başlıyor

04 Haziran 2008 / 07:56
İngiliz Yayın Kurumu BBC'nin Türkçe Servisi, 67 yıldır sürdürdüğü radyo yayınının yanı sıra yarın televizyon yayınına da başlıyor.
BBC Türkçe Servisinin hazırladığı "Dünya Gündemi" adlı TV haber programı, çarşamba ve cuma günleri sabah saat 10.30'da NTV'de yayınlanacak. Şimdilik 15 dakikalık süresi olan "Dünya Gündemi"nin hafta sonu için özel olarak hazırlanmış bir derlemesi de cumartesi akşamları saat 19.15'te izlenebilecek.

İngiliz Yayın Kurumundan yapılan açıklamada, küresel siyasi gelişmeler, küresel ekonominin durumu, Avrupa Birliği, Birlik içindeki sorunlar, aday ülkelere ilişkin gelişmeler, çevre, iklim değişikliği, kıtlık, bilim, bilimsel gelişmelerin toplumları nasıl etkilediği ve bunların yol açtığı tartışmaların "Dünya Gündemi"nin ilgilendiği alanlar olacağı, programda sosyal sorunların yanı sıra kültür, sanat ve sporla ilgili konulara ve İngiltere'deki siyasi ve sosyal gelişmelere de yer verileceği belirtildi.

BBC Dünya Servisi Amerika ve Avrupa Bölge Müdürü Nikki Clarke, "NTV'nin yayınlayacağı bu yeni ve heyecan verici programla BBC Türkçe'nin yıllardır radyo dinleyicilerine sunduğu kaliteli ve kapsamlı haberciliği şimdi televizyon izleyicilerine sunabilmekten mutluyuz" dedi.

Dünya Servisi Türkçe Yayınlar Bölümü Müdürü Hüseyin Sükan da BBC'nin NTV ile işbirliğine özel bir önem verdiğini belirterek, "Dünya Gündemi" programının iki kurum arasındaki işbirliğinde yeni bir adım olacağını vurguladı. Sükan, "BBC Türkçe Servisi radyo programları, bildiğiniz gibi NTV Radyo üzerinden FM kalitesinde dinleyicilere ulaşıyor. BBC Türkçe ve NTV şimdi bu işbirliğini televizyona taşıyor; izleyicilere radyoda sunduğumuz hizmeti, televizyon ortamında da sunabilmeyi amaçlıyoruz" dedi.

BBC'nin 33 dilde yayın yapan kolu Dünya Servisi, yıllardır sürdürdüğü radyo yayıncılığına bu yıl ilk kez televizyon yayıncılığını da ekledi. BBC Dünya Servisi bu yıl Mart ayında Arapça televizyon yayını başlatırken, Farsça televizyon yayınlarının da yıl sonuna doğru başlaması planlanıyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 1006 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri