Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BBP'nin Anayasa Değişikliği şartı

03.03.2010 16:37
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, ''Yeni anayasa paketinde seçim kanunu ve siyasi partiler kanunu mutlaka bulunmalıdır'' dedi.

 

Topçu, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin üzerinde çalıştığı yeni anayasa değişikliği paketinin içeriği konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini belirtti.

Yeni anayasanın sadece AK Parti'ye oy verenlerin değil, bütün Türk Milleti'nin ve Devleti'nin anayasası olacağına dikkati çeken Yalçın Topçu, şunları kaydetti:

''Dolayısıyla bu hassas konuda uzlaşma kanalları sonuna kadar zorlanmalı ve mutabık kalınacak bir değişiklik gündeme getirilmelidir. Aksi takdirde yapılacak düzenleme Türkiye'nin değil, AKP'nin anayasası olacaktır ki bu da toplumda ciddi gerilim ve huzursuzluklar doğuracaktır.

'Önce insan' anlayışıyla temel özgürlükleri öne alan, kurumlar arası dengeleri gözeten, yasama-yürütme ve yargı organlarının konumunu ileri demokratik ülkelerdeki gibi düzenleyen temel bakış açısıyla hazırlanacak yeni anayasa paketinin içeriği hakkında bilgimiz olması halinde hem katkı sunacağımızı hem de partimizin ilkeleri çerçevesinde destek olacağımızı kamuoyunun bilgisine ve dikkatine sunuyoruz.''

Açıklamasında, ''Yeni anayasa paketinde seçim kanunu ve siyasi partiler kanunu mutlaka bulunmalıdır'' ifadesine yer veren BBP Genel Başkanı Topçu, demokratik bir seçim kanunu ve siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştıracak maddelerin de içinde yer aldığı yeni bir siyasi partiler kanununun, bütün partilerin katılımı sağlandıktan ve kamuoyunun istişaresine açıldıktan sonra TBMM gündemine alınması gerektiğini bildirdi.

Bu haber toplam 1418 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri