Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BBP yönetiminden beceriksiz suçlaması

27.03.2009 00:29
BBP Genel Başkan Yardımcısı Üzeyir Tunç yeni bir koordinat daha belirlediklerini söylerken yetkililer için de sert çıktı.
Üzeyir Tunç, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun içinde bulunduğu helikopterin bulunması çalışmalarıyla ilgili olarak, ''Kısa bir süre önce bizim partili 4 mühendis arkadaşımız temin ettikleri GPS cihazıyla bir koordinat belirlediler. Bu koordinat dağın güney tarafında, ama birkaç saat öncesine kadar dağın kuzey tarafında arama yapılıyordu. Bunu anlayabilmek, izah edebilmek mümkün değil'' dedi.

Tunç, BBP Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamada, Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin dün saat 16.33'te düştüğünü hatırlattı.

Helikopterin düştüğünü öğrendikleri andan itibaren Genel Merkez'de bir kriz masası oluşturduklarını anlatan Tunç, iki Genel Başkan yardımcısının da Başbakanlık'ta oluşturulan Kriz Masa'sında görev aldığını ifade etti.

Olayın başından itibaren Yazıcıoğlu'nun arkadaşlarına yakışan bir vakur, dirayet ve soğukkanlılıkla krizi yönetmeye çalıştıklarını belirten Tunç, ''Dolayısıyla baştan itibaren Başbakanlık'ta kurulan ve başında Başbakanlık Müsteşarı'nın bulunduğu kriz masasıyla irtibatlı bir şekilde krizi yürütme mücadelesini verdik. Ancak Başbakanlık Kriz Masası'ndan bizim ulaşmamızın dışında, bizim orada bulunan arkadaşların ulaştırdığı bilgilerin neticelerini dahi dönüp tekrar teyit etmeden herhangi bir bilgi alma şansına sahip olmadık'' diye konuştu.

Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çok kısa bir süre öncesine kadar bize sadece helikopterden sinyal alamadıklarını, sadece İHA Muhabiri'nin telefonundan hareketle bir nokta tespit ettiklerini, ancak bu noktanın da baz istasyonu dikkate alındığında çok geniş bir çevreyi kapsadığı aktarılıyordu. Bu düşünceyle bir kaç saat öncesine kadar geldik. Türkiye'de ve dünyada havadan yer altındaki petrol madenlerinin belirlendiğini herkes biliyor. Tabii ki oradaki doğa şartlarını da kabul ediyoruz. Birkaç metre kar var, sis var, yağışlı bir hava var. Ancak yer altındaki madenleri tespit edebilen imkana sahip olan teknoloji, ne hikmetse sis, kar altında kalan enkazı tespit etmekte aciz kaldı.

Bir de Türkiye'deki bürokrasi kirliliğini de aşabilmiş değiliz. Amir memurun üstüne, o onun üstüne, tekrar dönüp astın astına diye devam ederek saatleri kaybediyoruz. 16.33'te düşen helikoptere Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ancak üç saat sonra hareket edip müdahale etmeyi amaçladığını görüyoruz. Bu da bir zafiyettir, yönetim zafiyetidir.''

Kısa bir süre önce partili 4 mühendisin, temin ettikleri GPS cihazıyla bir koordinat belirlediklerini belirten Tunç, ''Bu koordinat Ilıca beldesi yakınlarında Hacıbudak mevkii denilen bir mevki. Bu koordinat aynı zamanda AKUT tarafından da Nasuh Mahruki ve arkadaşları tarafından da tespit edilen nokta. Üçüncü bir teyit ise köylülerden öğrenilen bölgede aynı nokta. Bu koordinat dağın güney tarafında, ama birkaç saat öncesine kadar dağın kuzey tarafında arama yapılıyordu. Bunu anlayabilmek, izah edebilmek mümkün değil, biz bunu anlayamıyoruz. Tabanımıza ve büyük Türk milletine bu beceriksizliği yapanların bu durumu bir an önce izah etmelerini bekliyoruz'' dedi.

Üzeyir Tunç, koordinatları tespit eden partililerin Ilıca beldesinde belediyeden temin ettikleri araçlarla olay mahalline ulaşmaya çalıştıklarını, ancak yolun çökmesi nedeniyle yola yaya devam ettiklerini anlattı.

Tunç, kendilerinden önce aynı noktayı tespit eden ve bu durumu Başbakanlık Kriz Masası'na bildiren AKUT ekibinin de olay yerine yaklaştığını dile getirdi.

AKUT'un da aynı tespitte bulunduğunu, bu noktanın tespitini Başbakanlık Kriz Masası'na bildirdikten sonra öğrenebildiklerini ifade eden Tunç, ''Başta söylediğim gibi Başbakanlık Kriz Masası'ndan hiçbir sağlıklı bilgi alamıyoruz. Ancak zorlamalarımız ve teyit çalışmaları sonucunda bir şeylere ulaşabiliyoruz'' dedi.

Bölgede bulunan askeri birliğin komutanın da telefonla arayarak birlikleri olay mahalline sevk ettiklerini söylediğini aktaran Tunç, ''Şu ana kadar yapılan aramaların tam ters istikametinde bir yönde sinyallerin tespit edilerek aramaların o tarafa aktarıldığını bilgilerine sunmak istedim'' diye konuştu.

BBP Genel Başkan Yardımcısı Tunç, gazetecilerin sorusu üzerine, arama çalışmalarından sonuç alınamamasında bir kasıt aramadıklarını belirterek, kriz aşıldıktan sonra arkasını araştıracaklarını söyledi.

Bu haber toplam 1190 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri