Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'ANAYASA DEĞİŞİNCE KIYAMET KOPMAZ'

27.08.2010 22:01
BBP Genel Başkanı Topçu, ''Anayasanın 17'nci kez değiştirilmesiyle kıyamet kopmaz'' dedi.

12 Eylül referandumu çalışmaları kapsamında Malatya'ya gelen Yalçın Topçu, partisinin Malatya il binasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12 Eylül referandumunun siyasi kavga ve partizanlık haline gelmesini kınadığını söyledi.

12 Eylül sabahı partileri oylamayacaklarını ifade eden Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, şunları kaydetti:

''Anayasa bugün 16 defa değişmiş. Anayasanın 17'nci kez değiştirilmesiyle kıyamet kopmaz. 17'incisi halk tarafından gerçekleştirilecek bir anayasa olacak. İktidarıyla, muhalefetiyle parti başkanlarımızın bunu bir siyasi hesaplaşmaya dönüştürmeye hakları yok. Onlar birbirine yukarıda küfrediyor ama altta hizmet aksıyor. Ben de bu arada Anadolu'yu karış karış dolaşıyorum ve millete 'Yukarıdaki kavgaya aldırmayın' diyorum. Halka 'Alın o anayasa maddelerini inceleyin. 17'incisi sizin iradenizle değişecek. İşinize gelirse 'evet', gelmezse 'hayır' deyin diyorum. BBP olarak ben 'evet' diyorum. Niye 'evet' dediğimi milletimle paylaşıyorum. Anayasa paketi mecliste oylanırken, CHP, genel başkanlarıyla yaptıkları grup toplantısında paketin, 24 maddesinde sorun yok. 'İki maddesi değiştirilirse ben de grubumla 'evet' derim demişti. 'Evet' dememdeki gerekçelerden bir tanesi de bu. CHP'nin bile 'evet' dediği 24 maddeye 'hayır' diyecek halim yok.''

12 Eylül referandumuyla Anayasa Mahkemesi'nin sadece hücre tedavisi göreceğini ve BBP iktidarıyla Anayasa Mahkemesi'nin tamamen milletin idaresinden oluşacağını dile getiren Topçu, ''Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), BBP iktidarında tamamen kaldırılacak'' dedi.

Topçu, anayasa değişikliğiyle çocuklara, engellilere, şehit dul ve yetimlerine, emeklilere anayasal güvence geleceğini söyledi.

-ESKİ ÜLKÜCÜLER TARTIŞMASI-

Topçu, açıklamasında ''eski ülkücüler'' tartışmasına da atıfta bulunarak, ülkücünün bir partiye üye olma zorunluluğu olmadığını dile getirdi.

Topçu, şunları aktardı:

''12 Eylül'de mücadele eden her kardeşimi vazgeçilmez görüyorum. Benimle aynı şeyi düşünmek zorunda değil. O kısmına bakmıyorum bile. 12 Eylül'ü ve çekilen eziyetleri yaşamayan bilemez. O günleri yaşayan herkese saygı duyuyorum. Söyledikleri şeyler kendileri açısından haklıdır. Onların da herkes kadar bu memleketin sorunlarıyla ilgili söz söyleme hakları vardır. Onlarla alakalı kötü söz söyleyenler için, kötü söz sahibinindir diyorum.''

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, daha sonra Malatya Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya ve Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti.

Bu haber toplam 1074 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri