Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BBP Helikopterinin radar kayıtları yok

11.11.2009 16:40
Merhum Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasında yeni ayrıntı

BBP Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasını araştırmak üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ile Esenboğa Havalimanı Başmüdürlüğü Elektronik Müdürü Ali Ünsal ve Merkez Hava Trafik Kontrolörü Hamit Soyertem’i dinledi. Toplantıda Ünsal ve Soyertem, düşen helikopterin radar kayıtlarının Esenboğa Havalimanındaki radar merkezindeki olduğu iddialarına karşılık "Biz Yazıcıoğlu’nun da olduğu helikopteri radar kapsamında görmedik, radarın kapsamı belli" dediler. Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru araştırma komisyonuna bilgi veren pilot Fevzi Altunbulak’ın işine son verilmesiyle ilgisinin olmadığını kaydetti.

Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter kazasını araştırmak üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, çalışmalarını Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, Esenboğa Havalimanı Başmüdürlüğü Elektronik Müdürü Ali Ünsal ile Merkez Hava Trafik Kontrolörü Hamit Soyertem’i dinleyerek sürdürdü. Hakkı Köylü başkanlığı’nda toplanan komisyonda, edinilen bilgilere göre, Ali Ünsal ve Hamit Soyertem, Esenboğa havalimanındaki radar merkezine ilişkin bilgi verdiler. Ünsal ve Soyertem’in, "düşen helikopterin Esenboğa’daki radar merkezinin kapsama alanına girmediğini’ belirterek "Biz helikopteri radar kapsamında görmedik. Radar merkezinin kapsamı alanı belli, Yazıcıoğlu’nun helikopterinin düştüğü yer radar kapsama alanı dışında" bilgisini verdikleri öğrenildi. Ünsal ve Soyertem uçak ya da helikopterlerin kalkış anını göremediklerini, sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’den kalkan uçakların kalkış anının görülebildiğini kaydetti.

-"PİLOTUN İŞTEN ATILMASIYLA İLGİM YOK"-

CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan toplantıda, Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru’ya, daha önce komisyona bilgi verdiği için çalıştığı firma tarafından işten çıkartılan pilot Fevzi Altunbulak’ın işten atılmasıyla ilgisinin olup olmadığını sordu. Arıduru ise pilotun işten çıkartılmasıyla ilgisinin olmadığını, basında yer alan haberlerin ardından ilgili firmayı aradığını ve "pilotun disiplinsizlik nedeniyle işten çıkarıldığı"nın kendisine söylendiğini belirtti.

-KAZA KIRIM RAPORU 20 KASIM’DA KOMİSYONA GÖNDERİLECEK-

Bu arada görev süresi 5 Aralık’ta dolacak olan araştırma komisyonunun çalışma süresinin 1 ay daha uzatılması gündeme gelirken, henüz komisyona ulaşmayan ve tartışma konusu olan kaza kırım raporunun da 20 Kasım’da komisyona ulaşması bekleniyor.

Bu haber toplam 9014 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri