Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BDP, Kürtleri Okul Boykotuna çağırdı

15.09.2010 19:38
Kürt Eğitim ve Dil Hareketi, Diyarbakır’da bilbordlara okullara Kürtçe ve Zazaca ‘okulları boykot’ çağrısı yapan afişler astı.

Kürt Eğitim ve Dil Hareketi, Diyarbakır’da bilbordlara okullara Kürtçe ve Zazaca ‘okulları boykot’ çağrısı yapan afişler astı.

Afişlerde Kürtçe üzerinde baskı ve asimilasyon olduğu iddiasıyla 20-25 Eylül tarihleri arasında okulların boykot edilmesi istendi. Afişlerde ayrıca ‘Demokratik özerklikle özgür okullar inşa edelim’, ‘Kürtçe anadilde eğitim istiyoruz. Okulları boykot ediyoruz’ ifadeleri yer aldı.

DEMİRTAŞ DESTEK VERDİ

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yapılacak yeni anayasada ‘demokratik özerklik’ ifadesinin yazılmasının gerekmediğini söyledi ve boykot çağrısına destek verdi.

BDP’li Demirtaş, ana dilde eğitim için bölgede okulların bir hafta boykot edilmesine ilişkin Kürt Eğitim ve Dil Hareketi adı altındaki grubun aldığı kararı desteklediklerini ve velilerin çocuklarını 20- 25 eylül tarihlerine okula göndermeyeceklerini ileri sürdü.

Demirtaş, şöyle devam etti: “Anayasa milleti, etnik kimliği ve dili tek olarak tanımlıyor. Bu tekçi özelliğin ortadan kaldırılması lazım. Türkiye’de temel problem budur. Tek bir inancı tanımlıyor, tek bir mezhebi tanımlıyor. Oysa Türkiye’nin çok kültürlü ve çok inançlı bir ülke. Aynı zamanda değişik mezhepler var. Bütün bunların yeni anayasada önünün açılması lazım. Her bölge, ortak bayrağın yanında kullanmak istediği sembol varsa, o sembolü de kullansın.”

Bu haber toplam 1450 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri