Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BDP'den DİN ibaresi kaldırılsın teklifi

13.01.2010 16:47
BDP'den çok konuşulacak bir kanun teklifi geldi. İşte o teklif:

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, aile kütüklerinde bulunması gereken kişisel bilgiler arasından ''din'' ibaresinin kaldırılması için kanun teklifi verdi.

Halis, Nüfus Hizmetleri Kanununda bir fıkranın yürürlükten kaldırılmasına ilişkin kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Teklif, ''Aile kütüklerinde bulunması gereken kişisel bilgiler'' arasında yer alan 'din' ibaresinin kaldırılmasını öngörüyor.

Teklifin gerekçesinde, Anayasanın 24. maddesinde, ''Herkes vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Kimse ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz'' ibaresinin yer aldığı anımsatıldı.

Gerekçede, Nüfus Hizmetleri Kanununda, ''Nüfus cüzdanına bireyin dini de yazılır'' hükmünün bulunduğu belirtilerek, ''Bu durum, bireyi, dini inancını ve kanaatini açıklamaya zorlamadır. Dolayısıyla, düşünce, din ve vicdan özgürlüğünün engellenmesidir. Nüfus cüzdanlarına dinin zorunlu olarak yazılması anayasaya aykırılık gösterdiği gibi, Türkiye'nin imza koyduğu başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve BM Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi olmak üzere birçok sözleşmeye de aykırıdır'' denildi.

Anayasanın 2. maddesinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olduğuna işaret etmesine rağmen, Türkiye'deki siyasi yapılanmanın karakterinden, başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere, kurumların ve kadrolarının niteliğinden, devletin Sünni-İslam yönünün baskın olduğunun görüldüğü savunuldu.

Gerekçede, ''Böyle olunca da ülkemizdeki farklı din ve inançların kendilerini açığa vurmaları, özgürce ibadet etmeleri, kendilerini özgürce tanımlamaları da zor bir hal alır. Başta, kendilerini sadece Alevi olarak tanımlayan, tanımlamak isteyen Aleviler olmak üzere, farklı din ve inanç sahiplerinin bir hukuksuzlukla karşılaştıkları söz konusudur. Bu durum, Anayasa'ya, Türkiye'nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Nüfus Hizmetleri Yasasının 7/1-e fıkrasının kaldırılması demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti için zorunludur'' görüşüne yer verildi.

 

Bu haber toplam 1332 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri