Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sırrı Sakık ikinci bombayı patlattı

04.03.2010 01:37
“Baykal bizden 20 militan istedi” sözleriyle tartışma başlatan BDP'li Sırrı Sakık, şimdi de TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un elçiler aracılığıyla cezaevindeki DEP milletvekillerine sahte dilekçe gönderildiğini öne sürdü.

Baykal bizden 20 militan istedi” sözleriyle tartışma yaratan BDP'li Sırrı Sakık, yeni bir iddia daha ortaya attı. Sakık, TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un elçiler aracılığıyla cezaevindeki DEP'li milletvekillerine sahte dilekçe gönderdiğini öne sürdü. GAZETEPORT'a konuşan Sakık, bu olayın da tanıkları olduğunu savunarak, şöyle dedi:

“O dönemde Anayasa'nın parti kapatmayla ilgili maddeleri değiştirilmemişti. Eski metin, parti kapatıldığı zaman o partiye mensup bütün milletvekillerinin de düşmesini öngörüyordu. Sadece dava açılmasından önce istifa eden vekillerin üyelikleri sürüyordu. Cindoruk, bize eski tarihli dilekçelerle elçiler gönderdi. Biz bunu kabul etmedik. Tercihimiz cezaevi olur ama hukuka karşı hile yapmayız. Bedel ödemeye hazırız dedik.”

AKP BİZİM DURUŞUMUZLA İKTİDAR OLDU

AB'den gelen tepkiler nedeniyle 1995'de Anayasa değişikliği yapıldığını da hatırlatan Sakık, kapatılan RP ve Fazilet'teki tüm milletvekillerinin, bu değişiklik nedeniyle cezadan kurtulduğunu söyledi. Sakık, “Kapatılan FP'den AKP doğdu. Cumhurbaşkanı ve Başbakan bile bizim duruşumuz nedeniyle, bugün buradalar. DEP'in kapatılmasının ardından aradan geçen 16 yılda Türkiye hala aynı noktada… O gün Demokrasi Partisi, bugün Demokratik Toplum Partisi kapatıldı'' dedi.

1991'de seçimlere SHP listesinden giren DEP'li Leyla Zana, Hatip Dicle, Mahmut Alınak, Selim Sadak, Sırrı Sakık milletvekili seçilmişti. Leyla Zana'nın yemin töreninde Kürtçe yemin etmesi soruşturmaya konu oldu. Milletvekili dokunulmazlığı kaldırılan DEP'liler, 13 gün sonra tutuklanarak cezaevine konuldu. Bu sırada Anayasa Mahkemesi de, DEP'i kapattı. DEP'liler dokuz yılı aşkın bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi.

Bu haber toplam 1118 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri