Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

REFERANDUM’DA YÜZDE 70 KABUL ÇIKAR

31.03.2010 19:24
BDP'li Ufak Uras: “İstemezükçü cephesi”nin parçası olamam”

ANKARA-Anadolu Fikir Platformu tarafından Ankara ihtiyaç Akademi’de düzenlenen toplantıda konuşan Uras, anayasa değişikliği konusunda Ergenekon cephesi” içinde değil “demokrasi cephesi” içinde yer alacağını belirtti. Uras “istemezükçü cephesi”nin parçası olamam” dedi.

 

REFERANDUM’DA YÜZDE 70 KABUL ÇIKAR

BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, Anayasa değişikliğinin hiç yoktan iyi olduğunu ancak yeterli bulmadığını belirterek, anayasa değişiklik paketinin referanduma gitmesi halinde yüzde 70’e yakın oyla kabul edilebileceğini söyledi.


GEREKTİĞİNDE SAVAŞ KARARI ALABİLECEK BU MECLİSİN YASA YAPMA HAKKI DA VARDIR

Anayasa değişikliğinin Türkiye için gerekli olduğunu ancak şu ana kadar ortaya konan paketin yetersiz kaldığını belirten Uras, bu meclisin anayasayı değiştiremeyeceğini öne sürenlere de “gerektiğinde savaş kararı alabilecek bu meclis mi Anayasayı değiştiremeyecek?” cevabını verdi. Uras, pakette YÖK'le ilgili bir düzenlemenin yer almamasını da eleştirerek "maalesef YÖK'ü kaldıracağını söyleyen iktidarlar bile 12 Eylül ürünü bu kurumdan vazgeçemiyorlar. Her iktidar sonradan YÖK'ü sevmeye başlıyor" dedi.


ARTIK ATEİZM SOL HAREKETLERİN MERKEZİ OLAMAZ

Konuşmasının ardından izleyicilerden gelen çok sayıda soruyu cevaplandıran Ufuk Uras, solla ilgili özeleştiride de bulunarak, bir dönem, olmayan Türk solunu üniversitede ders olarak anlatmaya çalıştığını ifade etti. Uras, geçmişte solun “din ve dindarlar” konusunda büyük yanlışlar yaptığını ve ateist bir imaj oluşturduğunu hatırlatarak “artık ateizm sol hareketlerin merkezi olamaz” dedi. Toplam nüfusta gençlerin payı arttıkça solun oylarının düştüğüne dikkat çeken Uras “bu tablo solun gençlikten de kopuk olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.


İNSANLARIMIZ AK PARTİ’YE KARŞI OLASI BİR CHP-MHP KOALİSYONUNA SICAK BAKMIYOR

Halkın Ak Parti’ye olan desteğinin sürdüğünü, bu partinin yüzde 38-41 aralığında gözüktüğünü belirten Uras “zira gerçekten iyi çalışıyorlar. Yerel seçimlerde gittiğimiz her yerde güçlü bir teşkilatları olduğunu gördük. Hani 'çalış senin de olur' şeklindeki kamyon yazısı gibi… Diğerlerinin de darbe düşüneceklerine derslerini iyi çalışmaları gerekir. Bu yüzden insanlarımız AK Parti’ye karşı olası bir CHP-MHP koalisyonuna sıcak bakmıyor” dedi.

Ufuk Uras, 2007 seçimlerinde Doğu’da başından geçen bir olayı da şöyle anlattı:

 

“Bir Kürt bilgesiyle partileri konuşuyoruz. Oyunu AK Parti’ye vereceğini söyleyince ‘sana ne faydası olacak?'” diye sordum. Bana şu cevabı verdi: 'Belki faydası olmayacak ama hiç olmazsa zararlı olma ihtimalli yok'”

 

Kaynak:
Bu haber toplam 2306 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri