Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BDP'ye soğuk duş

07.08.2010 15:27
Barış ve Demokrasi Partisi kendisi gibi düşünmeyen ve şiddeti çözüm aracı olarak benimsemeyen Kürt aydınları bir araya getiremedi

 

Diyarbakır'da yapılan Demokratik Toplum Kongresi (DTK)'nin başkanlık seçimi toplantısına BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Milletvekilleri ve belediye başkanları tam kadro katılırken, toplantıya davet edilen onlarca Kürt aydın ve siyasetçinin gelmemesi dikkat çekti. Toplantıya iki Ermeni asıllı vatandaş ile bir kanaat önderi katıldı.

BDP Diyarbakır İl Başkanlığında yapılan DTK başkanlık seçimine BDP'liler büyük ilgi gösterdi. BDP'nin görevlendirdiği bazı kişiler salona girenler üst araması ve kimlik kontrolünü yaptı. Toplantının açılışı konuşmasını yapan DTK Eşbaşkanı Yüksel Genç, Demokratik Özerlik Projesi'nin kamuoyunda tartışıldığını ancak bilgi sahibi olmayanların yorumlar yaptığını söyledi.

Özerkliğin Kürt sorununu çözeceğini öne süren Genç, "1920 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün söylemleri bunun benzeridir. Özelikle Amasya Genelgesi sonrası yaptığı açıklamalar da benzer söylemlerdir. Kürtlere bir muhtariyet verilmesi söylenmiştir. Bu yeni olan bir terim değildir. Daha o dönemlerde de söylenen bir terimdir. Bunu yeni söylenmiş bir söz olarak algılamamak gerekir." diye konuştu. İki gün sürecek toplantıda DTK Eş Başkanlığına siyasi yasaklı Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un getirilmesi bekleniyor.

Terör örgütüKCKiddianamesinde geniş yer verilen DTK'nin Abdullah Öcalan'nın talimatıyla kurulduğu belirtiliyor. İddianamede devlet kurmaya dört paradigmadan birinin DTK olduğu diğerlerinin ise kent meclisleri, Demokratik Siyaset Akademisi, Kooperatifler Hareketi olduğu kaydediliyor.


 

Bu haber toplam 1072 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri