Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Sıcaklarda bebeği kundağa sarmayın'

26.08.2010 20:13
Uzm. Dr. Adnan Tekin, sıcak havalarda yeni doğan bebeklerin kundağa sarılmaması gerektiğini ifade etti.

Bebeklere pamuklu giysiler giydirmeyi öneren Tekin; temiz su, süt ve taze sıkılmış meyve suyu takviyesi yapılmasını tavsiye etti.

Uzm. Dr. Adnan Tekin, yaz aylarının anne ve bebekler açısından zorlu geçtiğini ifade etti. Hastane olarak yaz aylarında gerçekleşen normal doğum veya erken doğum olaylarında karşı hazırlıklı olduklarını dile getiren Tekin, yeni doğan bebeklerin ebeveynlerine hastaneden çıkarken uyarılarda bulunduklarını söyledi.

Yeni doğdukları için en ufak bir sıvı kaybı yaşayan bebeklerin, vücut ısılarının aşırı yükseldiğini anlatan Tekin, bu olayın bebekte geri dönülemeyecek hasarlara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Adnan Tekin, ailelerin sıcak havalarda yapması gerekenleri şöyle sıraladı: "Bu aylarda kesinlikle kundaklama yapılmamalıdır. Çünkü aşırı sıvı kaybı veya ısı dengesizliği havalelere neden olabilir. Bu da böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Bebekler doğru beslenmeli ve temiz su takviyesi yapılmalıdır. Geleneksel giyim değil, doğru giyim ticreh edilmelidir. Bebeklere pamuklu kıyafetler giydirilmesi faydalı olacaktır. Bebekler dışarıya fazla çıkmamalı. Sıvı kaybına karşı süt ve süt ürünleri veya taze sıkılmış meyve suyu takviyesi yapılmalıdır."

Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi Yenidoğan Servisi'nden Baş Hemşire Hatice Öznuzumlalı da yaz aylarında sıcakların yüksek seviyelerde seyretmesinden dolayı erken doğumların normalin üzerinde olduğunu, yoğun bakım ünitesinde çok sayıda güçsüz bebeği takip ettiklerini anlattı.

 

Samanyoluhaber.com

Bu haber toplam 1298 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri