Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bebek balık gibi doğdu

07 Ağustos 2008 / 16:29
Çok nadir görülen bir bebek dünyaya geldi İskenderun'da. Ailesi, doktorlar kısaca herkes şaşkın ve bir o kadar üzgün..
Hatay'ın İskenderun ilçesinde dünyaya gelen ve 300 bin doğumda bir görülen ''balık bebek''in yaşama şansının çok düşük olduğu açıklandı.

İskenderun Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesinde dünyaya gelen Hasan ve Bahar Kalkan çiftinin kız çocuklarının, hayati tehlike kaydıyla sevk edildiği Çukurova Ünversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde tedavisine başlandı.

ÇÜ Tıp Fakültesi Neonatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nejat Narlı, bebeğin, 1 ay erken ve annenin ilk gebeliğinden dünyaya geldiğini belirterek, ciltte ağır bir hastalık oluştuğu ve bu hastalığın kalıtsal bir özellik gösterdiğini ifade etti. Vakanın her 300 bin doğumda bir görüldüğünü vurgulayan Narlı, şunları söyledi:

CİLT ÇOK HASSAS

''Ciltteki yağ içeriğinin değişmesine bağlı olarak cildin normal yapısı bozuluyor ve çocuk normal cilt fonksiyonlarına sahip olmadan dünyaya geliyor. Bu vakanın değişik tipleri var ancak en ağırına bu bebekte rastladık. Cilt çok hassas olduğu için en büyük tehlike enfeksiyon. Genellikle bu tip vakalarda çocukları enfeksiyondan kaybediyoruz.''

PARMAKLAR YOK GİBİ

Narlı, cilt yapıları farklı olduğu için bu tip bebeklerin 'balık bebek' olarak adlandırıldığını vurgulayarak, ''Bu bebekler gözlerini balık gibi kapatamaz. Ayrıca bu bebeğin kulakları gelişmemiş, parmakları anormal bir şekilde küçük, ciltte yarıklar oluşmuş ve düz, parlak bir cilde sahip'' dedi.

Bebeğin yaşama şansının çok düşük olduğunu anlatan Narlı, şuanda bebeğin sıvı, tuz kaybını gidermeye ve enfeksiyondan korumaya yönelik tedbirler aldıklarını söyledi.

Narlı, ayrıca bu tür hastaların ailelerin genetik danışmadan geçirilmemesi gerektiğini belirterek, gelecekte sorun yaşanmaması için ailenin genetik özelliklerinin araştırılmasını istedi.

DEDE METİN KALKAN

''Balık Bebeğin'' dedesi Metin Kalkan ise karşılaştığı durum karşısında şaşkınlığını hala üzerinden atamadığını söyledi.

Ailelerinde daha önce böyle bir vaka ile karşılaşmadıklarını anlatan dede Kalkan, ''torunumun böyle dünyaya gelmesine çok üzüldüm. İskenderun'daki doktorlar böyle bir vaka ile ilk defa karşılaştıklarını söyleyince şok oldum. Bebeği hemen Adana'ya sevk ettiler ve tedavisine başlandı'' dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1348 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri