Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bebek süt tozlarına dikkat!

18 Eylül 2008 / 19:58
Bebeklere verilen süt tozlarına içindeki MELAMİN adlı madde ölümlere sebep oluyor.

Dr. Elif Poyrazlı Habername/Özel

Çin'in Gansu eyaletinde bebeklerde normalde çok nadiren rastlandığı halde artış gösteren böbrek taşı vakaları ve üç bebeğin ölmesi üzerine yapılan araştırmalar sonucunda bu vakalara bebeklere verilen süt tozları içindeki 'melamin' adlı maddenin sebep olduğu açıklandı.

Çin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre 12 Eylül itibariyle ülke çapında 432 bebek böbrek taşı teşhisiyle kayıtlara geçmiş.

Son vakalara Sanlu marka süt tozlarının sebep olduğunun saptanmasına karşın ülke çapında bebekler için üretilen süt tozları üzerinde testler başlatıldı. Sanlu bir Çin firması olmakla beraber 43%'ü Fonterra adında bir Yeni Zelanda firmasına ait. Şimdiye kadar 1253 bebek Sanlu grubuna ait bebek ürünlerinden dolayı hastalanmakla beraber, 340'ı hastanede tedavi görüyor ve bunların 53'nün durumu ciddi. Bugün ölen bebekle beraber ölü sayısı da üçe çıkmış bulunuyor.

Ürünlerde kullanılan melamin zararlı olduğu bilindiği halte ürünlerin protein değerlerinin testlerde daha fazla çıkması için kullanılıyor.

Uzmanlar pastörize edildikleri halde steril olmadıkları ve zehirlenmeye sebebiyet verici mikroplar içerebildikleri için bebekler için üretilen toz ürünlerden kaçınılması gerekteğini savunuyorlar ve yine anne sütünün bir bebek için en uygun gıda olduğunun altını çiziyorlar.

Örneğin Amerika'da yapılan testler sonucunda test edilen ürünlerin 14%'ünde menenjit gibi ciddi hastalıklara sebep olabilen ‚Enterobacter Sakazakii' tespit edilmiştir. Bu sebeplerden dolayı özellikle erken doğmuş bebeklere bu tür toz ürünlerin verilmesinden kaçınılması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu testler 2001'de 5 yaşında bir çocuğun Nestle Beba ürününü kullandıktan sonra ölmesi üzerine ün kazanmıştı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1182 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri