Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bedava tedaviler

07 Ağustos 2008 / 14:01
Sağlık Bakanı, hiçbir surette para alınmayacak tedavileri açıkladı. Sözkonusu hastalıklar oldukça ciddi olanlar...
Hükümet sağlıkta ikinci atılım için hazırlıklarını tamamladı. Önce Tam Gün Yasası çıkarılacak. Özel hastaneler kanser ve kalp tedavisi gibi pahalı hizmetlerde yüzde 30 fark tahsil etmeyecek


SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, Eylül'den itibaren Sağlıkta Dönüşüm Projesi'nde ikinci aşamaya geçeceklerini ve devrim niteliğinde önemli kararlara imza atacaklarını açıkladı. Akdağ, kamu hastanelerinde 'tam gün' uygulamasına geçeceklerini ve özel hastanelerde kanser gibi yüksek maliyetli tedavilerdeki yüzde 30 oranındaki ödeme farkına son verileceğini bildirdi.


SÜPER LİG'E ÇIKACAĞIZ

SAĞLIK hizmetlerindeki kaliteyi daha da arttıracaklarını belirten Akdağ, şunları söyledi: 'Ülkeler arasındaki gelir gruplarına göre yapılan değerlendirmede şu anda biz sağlık hizmeti kalitesi bakımından 1. Lig'de üst sıralardayız. Önümüzdeki 4-5 yılda hedefimiz 20-30 gelişmiş ülkenin içinde yer aldığı Süper Lig'e çıkmaktır. Üstelik bunu daha az kaynakla başaracağız.'


Sağlıkta 2. reform paketi


SAĞLIK Bakanı Akdağ'ın açıkladığı Sağlıkta Dönüşüm Projesi'nin ikinci etabında özetle şu reformlar yer alıyor:

TAM GÜN MESAİ: YÖK ve üniversitelerin görüşü alınıp mutabakat sağlandıktan sonra Tam Gün Yasası çıkarılacak. Doktorlar artık ya kamuyu ya özel sektörü tercih edecek. Kamu hastanelerinde çalışan doktorların özel muayenehane açma dönemi bitecek.

ÖZEL MUAYENE KALKACAK: Devlet hastanelerinde büyük ölçüde önlenen 'bıçak parası' uygulamasının tümden kaldırılması için daha sıkı tedbirler alınacak. Üniversite hastanelerindeki 'özel muayene' adı altında sürdürülen yüksek ücretli tedavilere son verilecek.

YÜZDE 30 FARKA SON: Özel hastanelerdeki yüzde 30 oranında fark ödenmesine ilişkin uygulama yeniden düzenlenecek. Kanser, organ nakli, kalp ve damar hastalıkları gibi yüksek maliyetli tedavilerde, tıpkı acil ve yoğun bakım hizmetlerinde olduğu gibi yüzde 30 fark alınmayacak.

SAĞLIK PROMOSYONU: Batı'da 'Sağlık Promosyonu' olarak adlandırılan kampanya ile sigara, obezite ve hareketsizliğe karşı savaş açılacak. Bakanlık verilerine göre: Erkeklerin yaklaşık yüzde 50'si sigara içiyor, nüfusun yüzde 20'si şişman ve yüzde 70'i hareketsiz yaşıyor. Akdağ, 'Kampanyanın promosyonu sağlıklı hayat olacak, ayrıca sağlık harcamaları azalacak' dedi.

YAP-KİRALA-DEVRET: BU modelle her türlü sağlık hizmetinin verileceği modern sağlık kampusleri yapılacak. Özel sektör sağlık kampüsü yapıp devlete kiralayacak ve 30 yıl sonra devredecek. İlk temel Kayseri ve Ankara'da atılacak. İstanbul, Samsun, Trabzon, Diyarbakır, Adana, Antalya, İzmir ve Bursa'da devam edecek. Ayrıca aynı modelle toplam 40 Psikiyatri ve Rehabilitasyon Merkezleri kurulacak.

DAHA FAZLA MAAŞ: Artan sağlık hizmetlerinin iyi yürütülebilmesi için kadro sayısı arttırılacak ve maaşlar iyileştirilecek. Performansa bağlı olarak Döner Sermaye'den daha fazla yararlanma imkanları sağlanacak, artan maaş bütçeye yük olmayacak.

İlk Sağlık Kampüsleri Kayseri ve Ankara'da açılacak. Doktorlara 'ya hastane ya muayenehane' denecek. Promosyon yapılacak

Haber: Şamil Tayyar/Star
Bu haber toplam 948 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri