Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bedelli askerlik var mı?

09 Ocak 2009 / 11:32
Milletvekillerinin sorularını ve eleştirilerini yanıtlayan Bakan Gönül ise bedelli askerlik için kanun çıkartmaya, Bakanlar Kurulundan karar almaya gerek olmadığını ifade etti.
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Bakanlar Kurulunun 2003'te aldığı bir kararla askerlik süresinin yüzde 17 kısaldığını ifade ederek, ''Bu demektir ki, asker mevcudumuzda da yüzde 17'lik bir azalma oldu. Bu azalma sebebiyle, bakanlık olarak, Genelkurmay'dan 'celp fazlası vardır' teklifinin geleceğini beklemiyoruz'' dedi.

TBMM Milli Savunma Komisyonunda, GATA Kanununun Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tasarı, dün TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Kemal Yardımcı'nın imzasını taşıyan, Askerlik Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik içeren teklifle birleştirilerek görüşüldü ve kabul edildi.

Tasarı üzerinde görüşlerini açıklayan AK Parti Niğde Milletvekili İsmail Göksel, Ergenekon soruşturmasını kastederek, ''Bir soruşturmanın şümulunu ve teferruatını savcı tayin eder, kaç kişinin ve kimlerin gözaltına alınacağına savcı karar verir. Bakan, sadece bir olayın soruşturulmasını isteyebilir. Soruşturmayı ise savcı yapar'' dedi.

''AĞIR CEZA KAPSAMINDAKİ HER KİŞİ KAÇACAK SAYILIR''

''Bu kovuşturmayla ilgili olarak, CMUK ve Askeri Ceza Kanununa göre ağır ceza kapsamındaki her suç ve kişi, kaçacak sayılır'' diyen Göksel, soruşturmanın da gizli olduğunu söyledi.

Göksel'in bu sözlerine tepki gösteren CHP Ankara Milletvekili Zekeriya Akıncı, ''İddianameyi gazete manşetlerinde okuduk. Nasıl gizli oluyor?'' diye sordu.

AK Parti İzmir Milletvekili Erdal Kalkan da yargının burada yargılanamayacağını ifade ederek, ''Türk ordusu ile tutuklananları birbirine karıştıramayız. Her kurumda olduğu gibi, burada da suç işleyenler olabilir. Tutuklamayı yapan da savcı değil, ağır ceza heyetidir'' dedi.

BEDELLİ ASKERLİK

Milletvekillerinin sorularını ve eleştirilerini yanıtlayan Bakan Gönül ise bedelli askerlik için kanun çıkartmaya, Bakanlar Kurulundan karar almaya gerek olmadığını ifade etti.

Gönül, ''Konu, 1111 sayılı Askerlik Kanununda düzenlenmiş. Bu kanun diyor ki; (Genelkurmay, ihtiyaç fazlası celp olduğunu tespit ederse, Milli Savunma Bakanlığına yazı yazar ve bedelli askerlik uygulaması başlar)'' diye konuştu.

Bu nedenle, konu kendisine sorulduğu zaman, ''Bedelli askerlik yoktur'' demediğini, ''Gündemde değil'' dediğini kaydeden Gönül, ''Çünkü, yarın bana Genelkurmay'ın yazı yazmayacağını bilmiyorum. Genelkurmay da bu beyanımız üzerine diyor ki, yazmayacağız'' dedi.

Milli Savunma Bakanı Gönül, Bakanlar Kurulunun 2003 yılında aldığı kararla, askerlik süresinin yüzde 17 kısaldığını belirterek, ''Bu demektir ki, asker mevcudumuzda da yüzde 17'lik bir azalma olmuştur. Bu azalma sebebiyle bakanlık olarak, Genelkurmay'dan 'celp fazlası vardır' teklifinin bize geleceğini beklemiyoruz'' diye konuştu.

MKE'NİN ÖZELLEŞTİRİLMESİ

Makine Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumunun özelleştirilmesi ile ilgili soruyu da yanıtlayan Bakan Gönül, göreve geldikleri zaman, MKE'nin 12 genel müdürlükten oluştuğunu söyledi.

MKE bünyesinde, ''Acaba, her biri ayrı ayrı özelleştirilebilir mi?'' diye genel müdürlükler kurulduğunu ifade eden Gönül, ''MKE, işlevleri ve işletmeleri itibariyle 12 ayrı genel müdürlük yapılmış ve özelleştirilmiş. Ancak, MKE'nin özelleştirilemeyeceği anlaşıldı. 2004'te aldığımız kararla, bu genel müdürlükleri kaldırdık ve tek genel müdürlük yaptık. Özelleştirme, artık sözkonusu değil'' dedi.
Bu haber toplam 1230 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri