Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bedeviler, Obama'yla akrabayız

13 Kasım 2008 / 16:05
İsrail'in kuzeyindeki Bir al-Maksour kasabasında yaşayan bir bedevi aşireti, ABD'nin yeni başkanı Barack Obama'yla uzaktan akraba olduklarını öne sürdü.
Nüfusu 8 bini bulan Dürzi aşiretin önde gelen isimlerinden Abdulrahman Şeyh Abdullah, Obama'nın Kenyalı büyükannesinin bir akrabasının kendi aşiretlerine mensup olduğunu iddia etti.

İddiayı ilk olarak Obama'yı seçim kampanyası sırasında televizyonda gören 95 yaşındaki annesinin ortaya attığını belirten Abdullah, 1930'larda Afrika'dan gelen göçmen işçilerden birisinin Obama'nın büyükannesinin akrabası olduğunu belirtti.

Gazeteport'un haberine göre, bahsi geçen kişinin adını açıklamayan Abdullah, annesinin Obama ve aşiret üyesi arasındaki fiziksel benzerlikten yola çıkarak olayı araştırdığını söyledi.

Adı açıklanmayan Afrikalı adamın daha sonra aşiretlerinden bir kızla evlendiğini vurgulayan Abdullah, böylelikle Obama ile aralarında bir kan bağı doğduğunu ifade etti.

Ellerinde iddialarını destekleyen belge ve fotoğraflar bulunduğunu da söyleyen Abdullah, akrabalık durumlarını Obama'ya bir mektupla bildirdiklerini, ancak henüz ABD'den bir cevap gelmediğini belirtti.

Seçim kampanyası boyunca kamuoyunu etkilememek için konuya ilişkin bir açıklama yapmadıklarının altını çizen Abdullah, gelecek hafta uzak akrabalarının seçim zaferini kutlamak için köyde bir şenlik düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Göbek adı 'Hüseyin' olan Barack Obama'nın seçim kampanyası sırasında birkaç kez Müslüman olduğu öne sürülmüş, ancak siyah lider bu iddiaları şiddetle yalanlamıştı.
Kaynak:
Bu haber toplam 978 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri