Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bediüzzaman filmi için kolları sıvadı

11.04.2010 20:33
Biyografik bir çalışma olan filmin senaryosunda Üstad'ın daha çok sürgünler, savaşlar ve kamplarda geçen 40-70 yaş dönemi perdeye taşınacak.

Minyeli Abdullah ve Sürgün gibi filmlerin yönetmeni Mehmet Tanrısever şimdi de 'Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatını anlatan "Hür Adam" için kolları sıvadı. Biyografik bir çalışma olan filmde, Üstad'ın; eski Said, yeni Said ve üçüncü Said olarak bilinen üç dönemi yer alıyor. 'Hür Adam' daha çok Üstad'ın sürgünler, savaşlar ve kamplarda geçen 40-70 yaş dönemi ağarlıkta. Çalışmalara dört ay önce başlayan teknik ekip başta mekanlar olmak üzere, animasyon sahneleri, deneme çekimleri ve oyuncular üzerinde çalışıyor. Story Board denilen anahtar sahnelerin seri halindeki tasarımı hazır. Mayıs sonunda çekimlerine başlanacak filmin sekiz haftada bitirilmesi planlanıyor.

Filmin gişedeki başarısını dert etmeyen Tanrısever'e senaryo yazımında Mehmet Uyar ve Ahmet Çetin gibi isimler destek veriyor. Filmle ilgili en çok merak edilen Bediüzzaman'ı kimin oynayacağı. Kimsenin tanımadığı bir yüz olmasına özellikle dikkat eden yönetmen, anlaşma yapmadığı için isim vermiyor. Ancak anlaşmak üzere olduğu oyuncuyu çoktan Kıraç'taki fabrika yerleşkesinde kampa almış bile. Oyuncuyu hem ruhen hem de bedenen çekimlere hazırlıyor. Bir de şart koşuyor : "Filmden sonraki hayatına özen göstereceksin." 200'e yakın diyaloglu oyuncunun görev alacağı filmde binlerce figüran da rol alacak. Seyirciye bir de sürprizi var Tanrısever'in: "Mısırlı oyuncu Ömer Şerif ile de mahkeme ve cezaevi sahneleri için görüşmeler sürüyor." Müzik konusunda henüz tam olarak karar verilmese de mistik Tibet tarzı ezgiler üzerinde çalışılıyor.

'Üstad'ın dik duruşundan etkilendim'

Bediüzzaman'ın hayatını anlatan filmi çekmeye 1991 yılında karar vermiş ama bir türlü olmamış. Geçen sürede eline birkaç senaryo daha gelince ekibini toplamış ve filmi çekme kararı almış. Birçok kişinin fikrini aldık, dediği 'Hür Adam' için Üstad'ın doğduğu ve yaşadığı yerleri gezmiş. Talebeleriyle görüşmüş. Üç ay içinde Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatını anlatan 14 kitap okumuş. Okudukları sayesinde Üstad'ı yeniden tanıma fırsatı bulmuş. 'Üstad'ın en çok hangi yönü sizi etkiledi?' sorusuna "İdealist yönü ve dik duruşu" şeklinde cevap veriyor. Film ille de çekilecek diye bir düşüncesi de bulunmuyor. Tanrısever, "Önümüze bir duvar çıkarsa çekmeyiz olur biter." diyor.

110420100333221033661_3.jpg


Kaynak: ZAMAN
 

Bu haber toplam 1706 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri