Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dalan'ın pasaportu sahte mi?

28.03.2010 14:43
ETÖ soruşturmasında aranan Dalan'ın kullandığı yeşil pasaportun süresi dolunca yurtdışında sahte pasaportla dolaştığı öne sürüldü.

Dalan en son Belarus'ta görüldü
Ergenekon operasyonunda gözaltına alınacağını öğrenince ABD'ye kaçtığı öne sürülen Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan'ın yeşil pasaportunun süresi dolunca sahte pasaportla ülke ülke dolaştığı ortaya çıktı. Dalan'ın en son Belarus'ta bulunduğu belirlendi. Bedrettin Dalan 24 Ekim 2008'de Türkiye'yi terk etmiş, üç ay sonra Ocak 2009'da da kurucusu olduğu İSTEK Vakfı'na yönelik 10'uncu dalga Ergenekon operasyonu gerçekleştirilmişti. Dalan, Prof. Dr. Yalçın Küçük ve eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün de aralarında bulunduğu 32 kişinin gözaltına alındığı operasyonun ardından yaptığı açıklamada, ABD'de tedavi gören eşi Ayseli Dalan'ın yanında olduğunu ve döneceğini söyledi. Ancak bir daha dönmedi.

AMERİKA, VİZEYİ UZATMADI
Uzun süre ABD'de kalan Dalan'ın, dolan vize süresini uzatma talebi bu ülke tarafından reddedilince seyahat macerası da başlamış oldu. Bu süreçte pasaportunun süresinin de dolduğu ve sahte pasaport kullandığı öne sürülen Dalan, Finlandiya, Hollanda, Almanya, Rusya, Belarus ve Suriye'de kaldı. Hakkında yurtdışında arama kararı bulunmadığı için İnterpol tarafından bülten çıkarılmayan ve sadece izlenen Dalan, en son bir ay kaldığı Suriye'den Belarus'a geçti. Dalan'ın halen başkent Minsk'te bulunduğu tespit edildi.

Buna göre Bedrettin Dalan, Juravinka Otel ve bu otelin yakınlarında bir villada kalıyor. Polis ve istihbarat elemanlarının adım adım takip ettiği Dalan'a ihtiyacı olan parayı ise muhasebecisinin götürdüğü öne sürülüyor. Bedrettin Dalan daha önce Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki Schipol Havalimanı'nda karşılaştığı gazetecilere "Ben kaçak değilim. Aranmıyorum. Özgür bir insanım. Bakın Yeşil Pasaportumla dolaşıyorum" demişti. Avukatlarına hakkındaki soruşturmanın seyrini sürekli sorduğu belirtilen Dalan'ın pasaportunun süresinin dolduğu, 20 gün önce sahte pasaportla Belarus'a döndüğü iddia edildi.

OĞLU DA GÖZALTINA ALINMIŞTI
7 Ocak 2009'da gerçekleştirilen operasyonda Bedrettin Dalan'ın oğlu Barış Dalan, şoförü Coşkun Umur ve 22 yıldır özel kalem müdürü olan İlhami Ümit Handan da gözaltına alındı. Operasyonda bulunamayan Dalan'ın, Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu Yeditepe Üniversitesi'ndeki odasında da arama yapıldı. Barış Dalan, Umur ve Handan, Ergenekon soruşturmasını yürüten özel yetkili Savcı Zekeriya Öz'e ifade verdikten sonra serbest kaldı.

Sabah

Bu haber toplam 1178 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri