Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte Darbecilerin Başbakanı

30.04.2010 00:28
Bedrettin Dalan'ın planlanan darbenin gerçekleşmesinden sonra Başbakan olma görevini üstlendiği ifade edildi.

BDP ve AK Parti milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 385 kişi, 185 sayfalık iddianamede müşteki olarak belirtilirken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile soyadı açık olarak yazılmayan Akın isimli kişi ise mağdur olarak yer aldı.

Davanın bir numaralı sanığı Bedrettin Dalan'ın, "Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarını işlediği ileri sürülüyor.

Sanık Bedrettin Dalan ile ilgili bölümde Ergenekon silahlı terör örgütünün, iktidarda bulunan mevcut hükümeti ortadan kaldırmak amacıyla hazırladığı darbe planında, medya ve siyasetin yönlendirilmesi ile bazı üst düzey iş adamlarının bu hususta ikna edilmesi görevini üstlendiği belirildi. Bu amaçla örgütün, medya sahipleri ve iş adamları ile görüşmeler yaptığı, darbe planlarının hazırlanmasında aktif rol oynayan Ergenekon terör örgütü üyeleri Levent Ersöz, Hasan Atilla Uğur ve İsmail Yıldız ile görüşerek, askeri müdahalenin bir zorunluluk olduğu yönünde onları teşvik ederek cesaret verip, bu yöndeki motivasyonlarını güçlendirmeye çalıştığı anlatıldı.

DALAN, DARBE SONRASINDA BAŞBAKAN OLACAKTI

Örgüte finans desteği sağladığı iddia edilen Dalan'ın, aralarında Adil Serdar Saçan'ın da bulunduğu örgüt üyelerine mütevelli heyeti başkanı olduğu üniversitede görevler verdiği, örgütün stratejisi doğrultusunda Uluslararası ilişkileri yürüttüğü belirtildi. Bu iddiaların sonunda ise Dalan'ın, darbe sonrası kurulacak hükümette Başbakan olma görevini üstlendiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

Bu haber toplam 1174 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri