Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bedri Baykam'dan Mektup Var

13 Ağustos 2008 / 09:34
AKP'nin kapatılmaması kararına kızan Ressam Bedri Baykam, Anayasa Mahkemesi üyelerine yönelik olarak bir mektup kaleme aldı.
Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkında verdiği kapatmama kararını beğenmeyen Ressam Bedri Baykam, Anayasa Mahkemesi üyelerine gerekçeli karar için tavsiyelerle dolu bir mektup yazdı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın, kararı açıklarken dile getirdiği “Bu önemli bir ihtardır” sözlerini hatırlatan Baykam, alınan kararın ihtara dönüşmesinin ancak “gerekçeli kararın” açıklanmasının ardından somutlaşacağını ifade etti.

Baykam mektubunda açıklanacak gerekçeli kararın, öncekilerden çok farklı olması gerektiğini dile getirerek. “Mahkemeniz, AK Parti'yi kapatmayarak, demokratik uzlaşma adına olduğu kadar, Cumhuriyetin sağlıklı devamı konusunda da büyük bir sorumluluk almıştır. Bu tarihi metin, sürmesini seçtiğiniz bu iktidarın, rejimin değişmez kuralları ile nasıl barışabileceğini ortaya koymalıdır. Nasıl bu 'hazine yardımlarından kesinti yapma' ve 'ihtar çekme' uygulamaları bir ilkse, ortaya çıkacak gerekçeli karar da bir ilk olmalı, bundan sonraki sürece net olarak ışık tutmalıdır. Aksi bir uygulamanın, Anayasa'yı ve laik rejimi tamamen korumasız hale getireceğini bizden çok daha iyi bildiğinizin tabii ki bilincindeyim” diye yazdı.
Kaynak:
Bu haber toplam 1118 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri