Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bekçi böyle derse Ortaylı ne yapsın

16 Ekim 2008 / 10:38
İlber Ortaylı, Topkapı Sarayı'nın Müdürü. Ama kapıdaki güvenlikçi kendisine "maaşın kadar konuş" derse söyleyecek lafı yok. Çünkü bekçiden az alıyor. İşte rakamlar.
İki milyonu bulan ziyaretçi sayısından yakınan Topkapı Müzesi Müdürü Prof. Dr. Ortaylı, ücretleri de eleştirerek ''Güvenlik görevlisi 2 bin, müze müdürü bin 100 YTL alıyor' dedi.

Topkapı Sarayı Müzesi Genel Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı, Milli Saraylar gezisine katılan TBMM bürokratları ve gazetecilerle Topkapı Sarayı'nda görüştü. Basında yer alan 'Güvenlik görevlileri 2 bin YTL, ben müze müdürü olarak bin 100 YTL alıyorum. Üniversite maaşım olmasa aç kalırdım' açıklamasının çarpıtıldığını savunan Ortaylı, 'Ben Topkapı Müzesi müdürü olarak maaş almıyorum. Bakanlık kadrosunda değilim. Müdürlüğü görevlendirmeyle yapıyorum. Ancak Türkiye'de müze müdürlerinin maaşı bin 100 YTL. Güvenlik görevlileri de 2 bin YTL alıyor' dedi. Kültür Bakanlığı'nca yeterli ödenek konulmamasından yakınan Ortaylı, randevulu ziyaretçi sistemine geçilmesi gerektiğini söyledi. Ödenek yetersizliği ve kadrosuzluğu nedeniyle eleman alamadıklarını söyleyen Ortaylı, Topkapı Sarayı'na ziyaretçi akınından da yakındı.
Kaynak:
Bu haber toplam 940 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri