Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kılıçdaroğlu'ndan Bekir Coşkun öfkesi

21.09.2010 14:04
Referandum sonrası Kılıçdaroğlu kılıçları yeniden çekti. Hükümete yüklenen CHP liderinin gündeminde Bekir Coşkun vardı

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Berlin'de üslubu sakin ama içeriği sert açıklamalar yaptı. Ana muhalefet lideri referandum sonrası hükümete ilk salvolarını Almanya'dan yolladı.

Berlin'deki Friedrich Ebert Vakfında ''Türkiye ve Gerçekleri'' konulu bir konferans veren Kılıçdaroğlu'nun hedefinde iktidar vardı.

TOPLUM KARPUZ GİBİ İKİYE BÖLÜNDÜ

Baykal'ın 'referandumdan evet çıkarsa ülke bölünür' sözünü Berlin'de hatırlattı:

"Dayatmayla anayasa yapılmaz. Her yurttaşın anayasa kitapçığını eline aldığında bu benim anayasam diye gururlanabilmesi gerekir. Toplum karpuz gibi ortadan ikiye bölündü ve toplumun yüzde 42'si anayasada yapılan bu değişiklikleri onaylamıyor."

REFERANDUMUNUZ HAYIRLI OLSUN

Gazeteci-yazar Bekir Coşkun'un Habertürk gazetesinden yollanması da ana muhalefet liderinin gündemindeydi. Coşkun'un işine son verilmesiyle ilgili duyduğu üzüntüyü dile getirdi:

"Referandumunuz hayırlı olsun ilk değişiklik oldu ve Bekir Coşkun'un işine son verildi."

Bekir Coşkun'un iktidarı eleştirdiği için görevinden alındığını iddia eden Kılıçdaroğlu eleştiriye tahammül edemeyen bir iktidar istemediklerini, siyasetin ve siyasetçinin görevinin eleştiriyi saygıyla karşılamak olduğunu savundu.

 

'AB hükümete tepki göstermiyor' iddiası

Berlin'de Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu, eksen kaymasına dikkat çekerek şunları söyledi: "Söylediklerimizi dinlemediniz, dikkate almadınız; bundan sonra daha dikkatli dinleyeceğinizi umuyoruz. Bakın Türkiye’de bir başbakan soy sop tartışmasına giriyor, siz tepki vermiyorsunuz. 48 gazeteci cezaevinde tepkiniz yok.” 

YAPILACAK İLK İŞ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin en önemli sorununun dinin istismar edilmesi olduğunu savundu. İktidara geldikleri takdirde ilk yapacakları işi anlattı:

"Siyasi ahlak yasasını çıkartmak olacak. Halka yönelik baskıları ortadan kaldıracağız."

TANKA İLK BEN ÇIKACAĞIM

Darbeye ve askeri yönetime karşı olduğunu daha önce de ifade eden Kılıçdaroğlu aynı sözleri Almanya'da da tekrarladı:

''Sivil-asker ilişkilerinin demokratik temele oturtulmasını istiyoruz. Eğer bir darbe olursa tankın karşısına ilk ben çıkacağım.''

ORTADOĞU'YA ÖRNEK TEŞKİL EDEBİLİR

Avrupa'nın çifte standartından yakınan Kıılçdaroğlu, ''imtiyazlı ortaklık'' önerisine şiddetle karşı. CHP liderine göre ''aksayan bir demokrasi olsa da'' modern çehresi ile Türkiye, Ortadoğu'daki pek çok ülkeye örnek teşkil edebilir.

AYRICALIKLI ORTAKLIĞI KABUL ETMİYORUZ

Kılıçdaroğlu Avrupa Birliğinden ne istediklerini de anlattı: "Serbest dolaşım için belki belli bir müddet kısıtlamalar da olabilir, bunu da kabul edebiliriz. Ama bize çifte standart uygulamayın. Hele ayrıcalıklı ortaklık vereceğiz söylemini hiç kabul etmiyoruz. Bizim hedefimiz AB ye tam üye olmaktır."

Bu haber toplam 1202 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri