Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bekleneni verebilecek mi?

21 Temmuz 2008 / 13:41
Barack Obama, kendisinden bekleneni verebilecek mi? Chomsky gibi düşünürler önemli bir ayrıntıya dikkat çekiyor..!
Önceki gün Demokrat aday Barack Obama'nın bir danışmanı, Obama'dan beklenti içerisinde olan 'Obamanyak'ları tatlı dille uyardı. Aslında Obama'dan fazla bir şey beklenmemesi için danışmanın sözlerine gerek yok. Bu resmin ayrıntısına bakmak yeterli…

ABD'de başkanlık yarışını önde götüren Demokrat aday Barack Obama'nın dünya genelinde teveccüh gördüğü söylenebilir. Zaten dünya genelinde yapılan bir araştırma bunu kanıtlıyor. Pew araştırma merkezinin yaptığı ve Newsweek dergisinde yayınlanan araştırmaya göre Obama'ya “değişim getireceği” inancı özellikle Avrupa ve Japonya'da bir hayli yüksek. Iraklıların önemli bir kısmı da Barack Obama'nın Irak'ın içinde bulunduğu durumu anlayacağını söylüyor.

Oysa durum dünyanın umduğu gibi olamayabilir. Zira Noam Chomsky gibi ABD'nin önde gelen düşünürleri Obama'dan yüksek beklentiler içinde bulunmanın düşkırıklığı yaratabileceği uyarısında bulunuyor. Obama'nın danışmanı Greg Craig de bir adım öne gidiyor: "Obama, gerçekleştirilmesi istenen hayal ve rüyaların farkında. Ancak bütün bu beklentiler gerçek dışı olabilir"

Bu fotoğrafa dikkat!
Zaten Obama'nın Afganistan ve bugün de Irak'a yaptığı ziyaretler “bölge iklimini anlamaya yeterli olmayacak” eleştirilerine hedef oluyor. Zira Obama Irak'a Amerikan askerlerini ziyarete gidiyor. Obama'nın Afganistan ve Irak'ta gördükleri sokaktaki gerçekten yalıtılmış olacak.

Aslında bir şeyin altını çizmek gerekiyor. Tüm bunları anlamak için sadece haberin resmine bakmak bile yeterli. Obama'nın Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai ile birlikte yürürken çekilen fotoğraf oldukça manidar.

Nedenine gelince: ABD Afganistan'ı işgal etmiş bir ülke. Hamit Karzai, savaş koşulları altında da olsa halkı tarafından seçilmiş bir lider. Obama ise Başkan olması garanti olmayan, sadece bir aday. Elbette ABD'deki başkan adayları ABD'nin küresel etkileri dikkate alındığında yabana atılmayacak kişiler. Ancak Obama'nın bir devlet başkanı karşısında “elleri cebinde patron” edası siyahi adayın dış politikada “beyaz üstünlüğü” politikasını sürdüreceğinin psikolojik alt okuması.

İyibilgi
Kaynak:
Bu haber toplam 912 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri