Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Belçika'da İslamofobi artıyor

27 Ocak 2009 / 18:01
İslamofobi, yani İslam korkusu ya da İslam düşmanlığı, Batı’da özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra belirgin şekilde arttı. İslamofobi’ye bağlı olarak Müslümanları hedef alan şiddet, taciz ve ayrımcılığım giderek arttığını ortaya koyuyor.
Belçika'da yapılan kamuoyu araştırması, Belçikalıların islam'a ve müslümanlara karşı önyargılı tutum sergilediklerini gösterdi.
Federe yapılı Belçika'da nüfusun yüzde 58'inin yaşadığı otonom Flaman bölgesinin Entegrasyon Bakanı Marino Keulen, Katolik Leuven Üniversitesi'nin araştırmasında, Flamanların yarıya yakınında İslamofobi görülmesini "şaşırtıcı" bulduğunu belirterek, özellikle terör olaylarında Müslümanları olumsuz yansıtan basını suçladı.

Flaman Liberal Keulen, "Müslümanları 40 yıldır görmezlikten geldiğimizi inkar edemeyiz. Fakat şimdi camileri tanımak gibi önlemler alarak elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

'İslamofobi'iyi müslümanlar arttırıyor 'suçlaması
Müslümanların Belçika'da yaşadığı dil sorununun da çözülmesi gerektiğini vurgulayan Keulen, "Bu kapsamda eğitimin önemini vurgulamak istiyorum. İş fırsatları, gelir ve toplumda yer edinmek için dil çok önemli bir araç" şeklinde konuştu.

Belçika Mülteciler ve Göçmen Bakanı Annemie Turtelboom ise asimilasyonu ilerletmek ve İslamofobi'yi geriletmek için çözümün Müslümanların Belçika dillerini iyi öğrenmesinden geçtiğini belirterek, yaşlanan nüfusu da göz önünde bulundurarak ekonomik entegrasyona ağırlık vereceklerini dile getirdi.
Vogels, toplumda bu konunun genişçe tartışılmasını ve insanların birbirini daha iyi tanımasının sağlanmasını istedi.

''İslamofobinin yükselişi trajik''
Flaman Sosyalist Partisi Başkanı Caroline Gennez de "İslamofobi" araştırmasının sonuçlarını "trajik" olarak nitelendirerek, bunun İslam ve terörizm arasında kurulmaya çalışılan ilişkiden kaynaklandığını ifade etti.


İSLAMOFOBİ ARAŞTIRMASI
Katolik Leuven Üniversitesince Belçika'nın Hollandaca konuşulan Flaman bölgesinde 2007-2008 yıllarında bin 84 kişiyle görüşülerek yapılan araştırmaya katılanların yüzde 42'si "İslam tarihi ve kültürünün diğer kültürlerden daha fazla şiddet içerdiğine inandığını" belirtmişti.

Flamanların yüzde 81'i, "Müslüman erkeklerin eşleri üzerinde çok fazla hakimiyet kurduğuna" inanırken, yüzde 53'ü, "kamu görevlilerine başörtüsünün yasaklanmasına" destek vermişti.

Belçikalı Flamanların yüzde 50'si, göçmenler nedeniyle işlerini kaybedecekleri korkusunu yaşarken, istihdam ihtiyacının Belçika içinde karşılanamaması halinde bile yabancı işçi alınmasına karşı çıkanların oranı yüzde 47 ve destek verenlerin oranı yüzde 38 olarak hesaplanmıştı.

Araştırmada, 1990'lı yıllarda göçmenleri sadece ekonomik tehdit olarak gören Belçika toplumundaki algının 11 Eylül 2001 saldırılarıyla değiştiği ve kültürel tehdit algısının yükselişe geçtiği ortaya çıkmıştı.

Katolik Leuven Üniversitesinin araştırmasında, göçmenlere en olumlu bakış 18-34 yaş grubundan gelmiş, ileri yaşlarda olumsuz bakışın arttığı belirtilmişti.

Kaynak: Ajanslar

Bu haber toplam 1130 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri