Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Belediyeler Fazla Pay Alacaklar

05 Haziran 2008 / 08:36
Büyükşehir belediyelerinin vergi gelirlerinden aldıkları pay bir yıl süreyle yüzde 60'a kadar artırılacak.
Ahmet Kıvanç'ın haberi

Merkezi Yönetim Bütçesi vergi gelirlerinden belediyelere aktarılan paylarda yapılan değişikliklerle büyükşehir belediyelerine adeta seçim piyangosu vurdu. Büyükşehir belediyelerinin vergi gelirlerinden aldıkları pay bir yıl süreyle yüzde 60'a kadar artırılacak. Toplam artış ise 3.5 milyar YTL'yi bulacak.

İl Özel İdarelerine ve Belediyelere Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Pay Verilmesi Hakkında Kanun Teklifi önceki akşam TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Hükümet bu teklif ile gelecek yılki yerel seçim öncesinde belediyeler için kesenin ağzını sonuna kadar açtı.

ÖTV de dahil edildi

Merkezi Yönetim Bütçesi vergi gelirlerinden belediyelere ve il özel idarelerine aktarılacak kaynak matrahı genişletildi. Daha önce kapsamda olmayan akaryakıttan alınan özel tüketim vergileri (ÖTV) ile özel iletişim vergisi ve şans oyunları vergisi de matraha alındı. Daha önce matraha dahil olmayan motorlu taşıtlardan alınan ÖTV'nin yüzde 72'si ile alkollü ve gazlı içeceklerden alınan ÖTV'nin yüzde 40'ı da matraha dahil edildi. Böylece matrah 2008 yılı için 34.3 milyar YTL artırıldı.

Büyükşehir ilçe belediyeleri ve il belediyelerine vergi gelirlerinden toplam yüzde 5.35, il özel idarelerine ise yüzde 1.15 oranında pay aktarılacak. Büyükşehir belediyelerine ise ilde toplanan vergiden yüzde 5 oranında pay verilecek.

Akaryakıtın ve motorlu taşıtların ÖTV'sinin tamamının matraha dahil edilmesi üzerine Koca-eli Büyükşehir Belediyesine 2008'de aktarılması gereken payda astronomik bir artış olasılığı gündeme geldi. Bunun üzerine teklife konulan bir maddeyle bir önceki yılın aynı ayına göre geliri yüzde 20'yi aşan belediyelerin gelirlerinden, yüzde 20'nin altında kalan illere aktarım yapılması hükmü benimsendi. Fakat geçici bir maddeyle söz konusu yüzde 20 oranı 1 Temmuz 2008 ile 30 Haziran 2009 tarihleri arasında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 60 olarak belirlendi.

Paranın dağıtımında nüfus kriterinin yanı sıra belediyenin yüzölçümü, ilin köy sayısı, kırsal nüfusu ve ilin gelişmişlik endeksi de dikkate alınacak. Gelirlerin yüzde 50'si nüfus kriterine göre, yüzde 10'u yüzölçümüne; yüzde 10'u; köy sayısına; yüzde 15'i kırsal nüfusa; yüzde 15'i de gelişmişlik endeksine göre dağıtılacak.

Belediyelerin devlete olan vergi, SSK primi gibi borçlarının, vergi gelirlerinden aktarılacak payların dağıtımı sırasında kesilmesine ilişkin maddede Maliye Bakanı Kemal Unakıtan devre dışı bırakılarak, bu konudaki yetki Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'e verildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri