Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Belge çağrısı yaptı

08 Ağustos 2008 / 14:55
AKP hakkında verilen "kapatmama" kararına sinirlenen Türkan Saylan, bugün Radikal Gazetesi'ndeki sayfasında ilginç bir 'belge' çağrısı yaptı.
Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti hakkında verdiği kararı beğenmeyen ÇYDD başkanı Türkan Saylan tuhaf bir çağırı yaptı.

Bugün Radikal Gazetesi'nin kendisine tahsis ettiği yorum sayfasındaki 'Bir Durum Değerlendirmesi' başlıklı yazısında Saylan, "Anayasa Mahkemesi'nin, odak olduğu gerekçesiyle AKP'ye verdiği ceza eğer hâlâ doğru değerlendirilemez ve halkımıza meydan okuma ve bildiğini, işine geleni kimselere danışmadan ya da salt yandaşlarla kafa kafaya vererek yapma alışkanlığından uzaklaşılamazsa, ülkede ve halkın çoğunda yaratılan huzursuzluk ve güvensizlik azalmayacak, aksine artacaktır." Diyerek tehdit ediyor.

Yazısında Hükümet'e, Milli Eğitim Bakanlığı'na ve Sağlık Bakanlığı'na ardı ardına suçlamalar yönelten Saylan'ın bir sonraki hedefi ise Diyanet İşleri Başkanlığı oluyor. Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu'nun kıyafetinden tutunda cami imamlarının söylemlerine ve alevi köylerine yapılan camilere kadar bir çok konuya el atan Saylan, Diyanet'in yeniden şekillendirilmesi gerektiğini iddia ediyor.

Ak Parti hakkında açılan kapatma davasının sebebi olarak Cumhurbaşkanlığı'na Abdullah Gül'ün seçilmesi itirafını da yapan Saylan, AK Parti'ye ve Başbakan Erdoğan'a bundan sonra nasıl davranmaları gerektiğine dair yol gösteriyor.

SAYLAN'DAN ÇOK İLGİNÇ ÇAĞRI

Saylan daha sonra Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karara dayanarak çok tuhaf bir çağrı yapıyor.

İşte Saylan'ın o çağrısı:

"Bütün bu odak olma olaylarından sonra, halk olarak hepimize düşen görev, rejim karşıtı tüm irili ufaklı olayları belgeleyip ilgililere sunmak ve ardını aramaktır. Hukuk bir üstyapı değil bir altyapıdır, unutmayalım ve ona güvenelim. İsterseniz işe ruhsatsız Kuran kursundaki 18 kızımızın başına gelenleri halkça sorgulayarak başlayalım, ne dersiniz?!"

Saylan çağrısında AKP hakkında yeni bir dava açılabilmesi için başsavcılığa vakit geçirmeksizin yeni deliller toplanması çağrısında bulunuyor. İlk delil olarak da Konya'da yıkılan yurt binası olayından başlanması gerektiğini iddia ediyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri