Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Belkıs'ın sarayı bulundu mu?

12 Mayıs 2008 / 03:35
Alman arkeologlar Belkıs'ın sarayını buldu.

Alman arkeologlar, Etiyopya'da (Eski Habeşistan) Aksum'da efsanevi Seba Melikesi Belkıs'ın sarayının kalıntılarını ortaya çıkarmayı başardı.

Almanya'daki Hamburg Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Alman arkeologlardan oluşan ekip, M.Ö. 10. yüzyıldan kalma sarayın kalıntılarını bir Hristiyan krala ait sarayın kalıntılarının altında buldu.

Seba Melikesi'nin sarayının, Musevi Kralı Hazreti Süleyman'dan olan oğlu Kral Menelik tarafından yıkıldığı ve hayranı olduğu Akyıldız'a (Sirius yıldızına) dönük biçimde yeniden inşa edildiği sanılıyor.

Etiyopya'nın batısındaki Aksum kentinde kazılar ve araştırmalar 1999'da başlamıştı. Araştırmalar, Etiyopya'nın kökenlerinin yanı sıra Etiyopya'daki Ortodoks Kilisesi'nin kökenlerini ortaya çıkarmaya yönelikti.

-SEBA MELİKESİ BELKIS-

Etiyopya'da, Hristiyanlık ve Ortodoks inançları çok önemli. Habeş halkı M.S. 4. yüzyılda Aksum Kralı Ezana ile Hristiyanlığı kabul etti ve Ermenilerden sonra ya da onlarla birlikte Hristiyanlığı resmen kabul eden ikinci halk oldu.

Habeşistan Hristiyanlığında çok özel farklılık olduğu biliyor ve öyküsü şöyle anlatılıyor:

Habeşistan'ı Yemen ile birlikte başkent Aksum'dan yöneten Seba Melikesi Belkıs, bir gün Musevi Kralı Hz. Süleyman'ı Kudüs'te ziyaret eder."Değişik mitolojik ögelerle örülü bir gecede evlenip birlikte olurlar." Seba Melikesi'nin döndükten sonra bir oğlu olur. Oğluna İbn-el Melik ismini verir. İbn-el Melik daha sonra Habeşistan'da Süleyman Hanedanını kuracak olan I. Menelik olarak bilinecektir.

Kaynak:
Bu haber toplam 1078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri