Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BEM-BİR-SEN ARALIK AYI 4 KİŞİLİK AİLE GEÇİM ENDEKSİNİ AÇIKLADI

06 Ocak 2009 / 15:15
YILBAŞI NEDENİYLE EĞLENCE FİYATLARINDAKİ ARTIŞ ARALIK AYINA DAMGASINI VURDUBAYRAM KAMPANYALARI GİYİM VE AYAKKABI FİYATLARININ DÜŞMESİNE NEDEN OLDU

BEM-BİR-SEN
ARALIK-2008 ASGARİ GIDA HARCAMASI VE ASGARİ GEÇİM HADDİ ENDEKS SONUÇLARINI AÇIKLADI


“AÇLIKTAN ÖLMEME” RAKAMI
AYDA 713 YTL!

YILBAŞI NEDENİYLE EĞLENCE FİYATLARINDAKİ ARTIŞ ARALIK AYINA DAMGASINI VURDU

BAYRAM KAMPANYALARI GİYİM VE AYAKKABI FİYATLARININ DÜŞMESİNE NEDEN OLDU

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN) AR-GE Birimi tarafından hazırlanan Aralık Ayı Asgari Geçim Haddi (Yoksulluk Sınırı) ve Asgari Gıda Harcaması (Açlık Sınırı) rakamları belli oldu.

Buna göre; 4 kişilik bir ailenin Aralık ayı içerisinde gerçekleştirdiği Asgari Gıda Harcaması yani açlık sınırı 713,03 YTL olarak gerçekleşti. Yine 2008 yılı Aralık ayı Asgari Geçim Haddi yani Yoksulluk Sınırı ise 2.304,97 YTL olarak belirlendi.

Bem-Bir-Sen AR-GE Birimi tarafından hazırlanan endekse göre, Aralık ayı içerisinde ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış, Aralık ayında endekste yer alan gruplardan ev eşyasında %0,59, eğlence ve kültürde %0,59, haberleşmede %0,51 artış görüldü.

Aralık ayında ayrıca, Bayram kampanyaları nedeniyle en yüksek düşüş, bir önceki aya göre giyim ve ayakkabıda %-3,92 olarak gerçekleşti. Ulaştırmada ise, %-2,51 düşüş gerçekleşirken, Akaryakıt fiyatlarındaki düşüş ulaştırma harcamalarının azalmasına neden oldu.

Bir önceki yılın aynı ayına göre TÜFE'de en yüksek artış %22,88 ile yine konut grubunda yaşandı.

Öte yandan, TÜFE'nin aylık bazda en yüksek artış gösterdiği bölgelerin başında güneydoğu bölgesi gelirken, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt illeri bu artışta ilk sıralarda yer aldı.

TÜİK’İN GERÇEK VERİLERİ BAZ ALINDI

Bem-Bir-Sen AR-GE Birimi tarafından belirlenen Asgari Geçim Haddi ve Asgari Gıda Harcamaları Endeksi’nde TÜİK’in reel verileri baz alındı. Hesaplamalarda Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği asgari kalori miktarı dikkate alınarak tespitler yapıldı.
Kaynak:
Bu haber toplam 1092 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri