Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bem-Bir-Sen RTÜK'e şikayet etti

22 Temmuz 2008 / 17:22
"İtfaiyecimi kestirmem" sözü itfaiyecileri kızdırdı.
Bem-Bir-Sen'den “Son Ağa” Dizisine Tepki!!!

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) Star TV'de yayınlanan,başrollerini Tamer Karadağlı ile Emel Müftüoğlu'nun paylaştığı ve 17 Temmuz 2008 akşamı gösterime giren “SON AĞA” adlı dizide yer alan bazı repliklerin itfaiye personelini üzdüğü gerekçesiyle tepki göstererek, bu tür yakışıksız ve onur kırıcı ifadelerin kullanılmaması yönünde gerekli tedbirlerin alınması ve itfaiyecilerden özür dilenmesi istemiyle RTÜK'e şikayet başvurusunda bulundu.

Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay ve Genel eğitim Sekreteri Recayi Karslı imzasıyla Radyo Ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı'na (RTÜK) yapılan yazılı başvuruda, dizide yer alan bazı repliklerin itfaiye personelini son derece üzdüğü görüşüne yer verilerek,

“Bildiğiniz üzere İtfaiyecilik mesleği en kutsal ve risk faktörü en yüksek mesleklerden birisidir. Yıllar itibariyle yangından can ve mal kurtarmak isterken, ya da doğal afetler sırasında yardıma ihtiyacı olan kişilere yardım hizmeti götürürken can veren, hayatını kaybeden çok sayıda itfaiyeci bulunmaktadır.

Konu itibariyle yöre insanını ve yaşadıklarını anlatan Son Ağa adlı dizide, sünnet çocuğunun erkeklik organını göstererek, “İtfaiyecimi kestirmem” şeklindeki sözleri, camiamızı ve hatıralarımızı derinden yaralamıştır.

Bizler kültürümüze,örf ve adetlerimize derinden bağlı olan bir toplumuz. Acımız, sevincimiz de en az hoşgörümüz kadar yüksektir.

Dizinin ilk bölümünde yer alan, sünnet olacak çocuğun, sünnet olayına tepkisini “itfaiyecimi kestirmem” sözleri ile dile getirilmesinin bağlamda itfaiyecilik mesleğine olan saygının ortadan kaldırılmasının ve çocuğun sünnet uzvuna yapılan “itfaiyeci” yakıştırmasının bizim açımızdan kabul edilemez olduğunu bildirir, dizi hakkında gerekli yasal takibin yapılması hususunda konuyu bilgilerinize saygı ile arz ederiz.” denildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1054 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri