Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Benim Adıma Karar Verme!

28 Mayıs 2008 / 08:31
Aydınlardan yargıya karşı bildiri: Benim adıma karar verme.

Yüksek yargı kurumları Yargıtay ve Danıştay'ın yayımladığı bildiriler aydınları da rahatsız etti. İnternet ortamında, 'Benim Adıma Karar Verme' kampanyası başlatıldı.

Ünlü akademisyen ve entelektüellerin destek verdiği kampanyanın bildirisinde yargıçlara şöyle hitap edildi: "İşgal ettiğiniz makamları siyasi görüşlerinize alet edecekseniz, AB sürecini baltalamak için reformlara karşı çıkacaksanız, yasama organını hedef gösterecekseniz benim adıma karar vermeyin."

Hükümet ile yargı arasındaki gerilimin dozajı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün devreye girmesiyle düşerken sivil inisiyatif de harekete geçti. 'www.benimadımakararverme.blogspot.com' sitesinde Yargıtay Bildirisi'ne karşı kampanya başlatıldı. Sanal ortamdaki kampanyaya Türkiye'nin önde gelen akademisyenlerinden Prof. Mustafa Erdoğan, Prof. İhsan Dağı, Prof. Zühtü Arslan, Prof. Mehmet Tursun, Prof. Ramazan Karakuzu, Prof. Ahmet Yaşar Ocak, Prof. Tevfik Aksoy, Prof. Filiz Galip, Prof. Enver Alper Güvel, Prof. Yasin Aktay, Doç. Fatih Arslan, Doç. Muhsin Kar, Doç. Bilal Sambur, Doç. Ömer Anayurt ile Şanar Yurdatapan, Ferhat Kentel gibi isimler imza koydu.

'Benim Adıma Karar Verme' başlıklı kampanyada bildiri metni de yer alıyor. 'Sayın Yargıçlar' hitabıyla başlayan bildiride şöyle deniliyor: "Toplumdan 'anayasayı değiştireceğim' vaadiyle oy alan bir partinin yeni anayasa yapma girişimini ve Meclis'in anayasa yapma yetkisini engellemeye kalkacaksanız, Anayasa Mahkemesi'ndeki davaların seyrini etkileyecek şekilde doğrudan yargıya müdahale edecekseniz, AB sürecini baltalamak için reformlara karşı çıkacaksanız benim adıma karar vermeyin."

Zaman - Ömer Şahin

Bu haber toplam 900 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri