Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İkinci Bermuda mı?

05.06.2009 09:25
228 kişiyle sırra kadem basan Air France uçağının, 'Yeni Bermuda' olarak adlandırılan noktada okyanusa çakılmış olabileceği iddia edildi
Air France uçağının 228 kişiyle Atlas Okyanusu üzerinde kaybolmasının sırrı hala çözülemedi. Uçağın, denizcilerin ve pilotların 'karadelik' olarak adlandırdığı 'Yeni Bermuda' bölgesinde kaybolduğu, tropik akımların kesiştiği yerde denize çakılmış olabileceği öne sürüldü. 1936'da Fransız pilot Jean Mermoz'un uçağı da aynı noktada kaybolmuştu.

İnter-tropikal akımların buluşma noktası olan bölgede rüzgar hızı 200 km'ye çıkabiliyor. Uzay ve Havacılık Müzesi müdürü Gèrard Paul Alain Feldzer, uçağın burada güçlü bir karabuluta yakalanmış olabileceğini belirtiyor. Öte yandan Fransa, Brezilya'nın aksine, henüz enkaz parçalarına rastlamadıklarını bildirdi.


Uçaktaki iki pilot evli çiftti


Yolcuları arasında Türk sanatçı Fatma Ceren Necipoğlu'nun da bulunduğu uçaktaki yardımcı pilotlardan 32 yaşındaki Pierre-Cedric Bonin ile 36 yaşındaki Isabelle Bonin'in evli oldukları anlaşıldı.

Air France uçağının düştüğü bölge yakınlarında uçan İspanyol Air Comet uçağının pilotu ise, "çok parlak beyaz bir ışık" gördüğünü bildirdi.


Patlama olmadı


Brezilya Savunma Bakanı Nelson Jobim, okyanus yüzeyinde yakıt bulunması nedeniyle uçakta bir patlamanın, "ihtimal dışında" olduğunu söyledi. Yabancı arama ekibinin Brezilya'nın 1000 km açıklarında arama çalışmalara başlayacağı belirtilirken, Brezilyalı bakan, arama çalışmalarının 200 km'lik alanda yoğunlaşacağını söyledi.


Bu haber toplam 1068 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri