Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Beşir'e tutuklama kararı siyasi'

20 Ağustos 2008 / 08:28
Abdülhalim, Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi sırasında gazetecilerin, “Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in tutuklanma talebi” konusuna ilişkin sorularını yanıtladı.
Sudan'ın BM Daimi Temsilcisi Abdülmahmud Abdülhalim, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir hakkındaki tutuklama talebine ilişkin olarak, “Bu, siyasi kaygılarla gerçekleştirilmiş bir hareket. Yasal bir şey değil. Bu konuda çok da kaygılanmıyoruz” dedi.

Abdülhalim, Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi sırasında gazetecilerin, “Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir'in tutuklanma talebi” konusuna ilişkin sorularını yanıtladı.

Türkiye'deki bazı gazetelerde yer alan El Beşir hakkındaki haberlere ilişkin bir soru üzerine Abdülhalim, Türkiye'de basının özgür olduğunu ve diğer ülkeler hakkında istediği şeyi yazabileceğini belirterek, Türkiye ile hem hükümet, hem de halklar düzeyinde çok iyi ilişkileri bulunduğunu ve bu durumdan gurur duyduklarını kaydetti. Abdülhalim, “Bu, siyasi kaygılarla gerçekleştirilmiş bir hareket. Yasal bir şey değil. Bu konuda çok da kaygılanmıyoruz. Bunun asıl amacını çok iyi biliyoruz. Amaç, ülkenin gelişmesini, siyasi ve demokratik dönüşümünü sabote etmektir” dedi.

Bunu güçlü bir şekilde kınadıklarını ifade eden Abdülhalim, Afrika Birliği, Arap Birliği ve İslam ülkelerinin bu konuda kendilerine destek verdiğini söyledi.

Abdülhalim, “Türkiye'den, El Beşir'in tutuklanmayacağına yönelik garanti alıp almadıkları” sorusu üzerine, böyle bir soruya cevap bile vermeyeceğini, Devlet Başkanının her yere gidebileceğini ve herhangi bir korkusu olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve El Beşir arasında bu konunun görüşülüp görüşülmediğinin sorulması üzerine de Abdülhalim, “Hayır, bu konu hiç tartışılmadı. Çünkü bunun için bir sebep yok. Devlet başkanları, genellikle büyük meseleleri ele alır. Bu, çok önemsiz bir mesele” dedi.

Türkiye'nin yaklaşımı konusunda ise Abdülhalim, “Türkiye, büyük bir ülke, konuklarına karşı yükümlülüklerini bilen bir ülke. Burada sıcak bir şekilde karşılandık ve Türkiye'ye geldiğimiz her zaman böyle bir muameleyle karşılaşacağımızı düşünüyorum” dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 858 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri