Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sıcak havalarda beslenmeye dikkat

27.07.2010 13:07
Artan hava sıcaklıklarının bir takım sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğine dikkat çeken Sağlık Bakanlığı, vatandaşlara hastalıklara karşı sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu.

Sağlık Bakanlığı uzmanları, artan hava sıcaklıklarının birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Yaz aylarında özellikle yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalıklarında artış gözlendiğini vurgulayan yetkililer; terleme ile birlikte su ve mineral kaybı sonucu, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri de görülebildiği uyarısında bulundu.

Yaz aylarında görülen sağlık problemlerinin azaltılmasında sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yapan bakanlık uzmanları şu önerilerde bulundu: "Yaz aylarında dört besin grubunda bulunan besinlerden 3 ana ve 3 ara öğünde yeterli miktarlarda alınmalı. Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmeli. Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı; yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalı, yemekleri pişirirken ise kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalı. Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmeli. Kan şekerini hızla yükselten ve hızlı düşüren besinlerin tercih edilmemesi, basit karbonhidrat olan saf şeker ve şekerli besinler yerine kepekli ekmek, makarna, bulgur gibi lifli besinlerin tüketilmesine özen gösterilmeli. Enerjisi yüksek hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar, meyve tatlıları, dondurma gibi tatlılar tercih edilmeli. Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için yeterli sıvı alımı sağlanmalı. Her gün en az 2- 2.5 litre su içilmeli, sıvı alımının karşılanmasında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmeli. Yaz aylarında artan ve bazen ölümle sonuçlanabilen besin zehirlenmelerine karşı, dışarıdan ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı. Çabuk bozulan potansiyel riskli besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmeli. Yaz aylarında özellikle rota virüslerden kaynaklanan bebek ve çocuklarda yaygın olarak görülen ishallerin önlenmesi için el hijyenine önem gösterilmeli. Sebze ve meyveler yenmeden önce iyice yıkanmalı. İshali olanlar ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı."

CİHAN

Bu haber toplam 1656 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri