Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Beyaz Şapkalı Hackerlar'dan saldırı uyarısı

30 Nisan 2008 / 09:25
Büyük firmalara dijital güvenlik konusunda yardımcı olan ve 'Beyaz Şapkalı Hackerlar' olarak adlandırılan bilgisayar korsanları, büyük mağaza ve şirketlerin her an siber saldırıların hedefi olabilecekleri uyarısında bulundu.

InfoSecurity Avrupa konferansı çerçevesinde geçen hafta Londra'da toplanan 'Hackerlar Paneli'ne katılan uzmanlar, büyük şirket ve zincir mağazalara siber saldırıların an meselesi olduğuna dikkati çekerek, internet ortamında suç işleyenlerin geçen yıl Estonya'yı ve bazı firmaları felç eden taktikleri kullanabileceklerini belirtti.

İngiltere'de büyük perakendeci Tesco ile Marks and Spencer zincir mağazalarının hackerların hedefi olabileceği uyarısında bulunan 'iyi hackerlar', "IT teknolojisi alanında çok ileri olan Estonya, bu deneyimi yaşayan ilk ülke olduğu için şanssızdı. Ancak çok yakında Avrupa'daki büyük firmalar ve ülkeler, siyasi ve dinî sebeplerden dolayı saldırıya uğrayabilirler." diye konuştu. Aralarında, ABD kara, deniz ve hava kuvvetleri ile Savunma Bakanlığı bilgisayarlarını hackleyen 'Solo' lakaplı Gary McKinnon, siber suç izleme siteleri Zone-H ve WabSabiLabi'nin kurucusu Roberto Preatoni'nin de bulunduğu panelistler, 'böyle bir saldırının her an olabileceğini' söylediler. Rus hackerlar, Nisan 2007'de, Estonya'nın başkenti Tallinn'deki bir Sovyet askerinin bronz heykelinden oluşan Kızılordu Anıtı'nın kaldırılmasına siber saldırıyla karşılık vermiş, sağlık, vergi, hatta toprak işlemlerinin bile internet üzerinden yapıldığı Estonya'da hayat üç hafta boyunca felç olmuştu. Bu sorun ülkeyi milyonlarca Euro zarara uğratmıştı. Böyle bir sorunun Türkiye'de yaşanmaması için de TÜBİTAK harekete geçmişti.

Zaman - AA

 

Bu haber toplam 4922 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri