Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Beyaz Saray'dan ilk tepki geldi

05.03.2010 14:23
Obama oylamaya saatler kala 'hayır' oyu kullanılması yönünde Komiteyi uyardı. Ama tam tersi sonuç çıktı. Obama hükümetinin ilk tepkisi şöyle oldu.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kongre’nin 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarını içeren tasarı üzerinde bir tesirde bulunmayacağına ve bulunmaması gerektiğine inandıklarını belirterek, ilgili tüm taraflara bunu açıkça dile getirdiklerini söyledi.

Clinton, Kosta Rika’nın başkenti San Jose’de, Kosta Rika Dışişleri Bakanı Bruno Stagno Ugarte ile düzenlenen ortak basın toplantısında, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesindeki Ermeni tasarısı oylamasıyla ilgili bir soruyu yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Hem siz hem de Başkan Barack Obama, göreve gelmeden önce 1915 olaylarını ’soykırım’ olarak tanınmasına yönelik kampanyayı desteklemiştiniz. Ancak son günlerde, hem siz hem Obama, Komitenin başkanı Howard Berman’a tasarıya karşı çıkılması için doğrudan çağrılarda bulundunuz. Neden bu konuda yön değiştirdiniz?" şeklindeki sorusu üzerine Clinton, şartların çok önemli biçimde değiştiğini düşündüğünü söyledi.

Clinton, "Başkan Obama göreve geldiğinde, ben de dışişleri bakanı olduğumda, İsviçre tarafından Türk ve Ermeni hükümetlerini biraraya getirme yolunda üstlenilen süreci, çok kıymetli olduğu düşüncesiyle desteklemeye karar verdik ve destekledik. İki ülke ilişkilerinin normalleştirilmesini amaçlayan protokollerin Zürih’te imzalanması sırasında ben de oradaydım. İlişkilerin normalleştirilmesinin önünde duran sorunların ele alınmasında uygun yolun bu olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Protokollerin, geçmişte yaşanan olayların incelenmesi için bir tarih komisyonunun kurulması yolunda üzerinde anlaşılan bir yaklaşımı da içerdiğini ifade eden Clinton, iki ülkenin aralarındaki sorunları nasıl çözebileceğini belirlemenin başka hiçbir ülkeye düşmediği, ABD’nin bu noktada girişeceği eylemlerin de süreci sekteye uğratabileceği düşüncesini dile getirdi.

Clinton, "Dolayısıyla gerek Başkan Obama, gerekse ben, hem geçen yıl hem de bu yıl, Kongre’nin bir eylemde bulunmasının uygun olduğuna inanmadığımızı ve buna karşı çıktığımızı açıkça belirttik. Kongre’nin bu tasarı üzerinde tesirde bulunmayacağına ve bulunmaması gerektiğine inanıyoruz ve bunu ilgili tüm taraflara açıkça dile getirdik" diye konuştu.

Bu haber toplam 1040 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri