Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Beyaz Saray uyardı, İran HAYIR dedi

09 Temmuz 2008 / 15:00
İran füzelerini denedi, dünya ayağa kalktı! Beyaz Saray, denemelerin durdurulmasını isterken İran, tersledi!
İran'ın İsrail'i de vurabilecek şekilde uzun menzilli füze atışı tatbikatı yapmasının ardından, Beyaz Saray İran'ı daha fazla füze testi yapmaması yönünde uyardı. İran ise, tatbikatın askeri güçlerinin sadece küçük bir bölümünü gösterdiğini açıkladı.
İran Devrim Muhafızları Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, uzun menzilli Şahap 3 füzelerinin denendiği tatbikatın asıl amacının, savunma alanında ulaşılan yeterlilik ve kabiliyeti göstermek olduğu belirtildi. Beyaz Saray sözcüsü Gordon Johndroe ise olayın ardından yaptığı açıklamada, İran'ın, eğer dünyanın güvenini istiyorsa, daha fazla füze atışı tatbikatı yapmaktan kaçınması ve balistik füze üretimini derhal durdurması gerektiği uyarısını yaptı.
Beyaz Saray'ın açıklamasında, İran'a tatbikatlarla ilgili uyarı yapılırken ABD ve BM Güvenlik Komseyi'nin İran'ın nükleer amaçları konusunda diplomatik araçlara bağlı kalacağını da belirtti.

İran Devrim Muhafızları Komutanlığı ise, “Füze denemeleri, İran'ın savunmadaki azim, irade ve gücünün sadece küçük bir bölümünü düşmanlara göstermektedir” ifadesini kullandı.

İran, ABD ve İsrail'in son dönemlerde artan askeri saldırı tehditlerine karşı cevabının “sert ve kesin” olacağını bildirmişti. İsrail'in bütün noktaları ve ABD'nin bölgedeki üsleri ve savaş gemileri İran füzelerinin menzilinde bulunuyor.

İran Obama'yı da korkuttu
ABD'de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinin Demokrat Parti adayı Barack Obama, İran'ı ''büyük bir tehdit'' olarak niteledi.

Obama, ABC televizyonun bir programında, Basra Körfezi'ndeki tatbikatında bugün 9 füze denemesi yapan İran'a yönelik daha sert yaptırımlar uygulanması çağrısında bulundu.

Barack Obama, ''İran büyük bir tehdit. İran'a sıkı baskı uygulamak için müttefiklerimizle birlikte çalıştığımızdan emin olmalıyız'' diye konuştu.

Demokrat Parti adayı Obama, başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin adayı John McCain'e karşı yarışacak.

İran Devrim Muhafızlarının Basra Körfezi'nde devam eden tatbikatında bu sabah, orta ve uzun menzilli karadan karaya 9 füze denemesi yapılmıştı.
Bu haber toplam 924 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri