Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Beyazıt Meydanı'nından Gazze'ye destek

02 Ocak 2009 / 15:26
İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarını protesto etmek için binlerce kişi Beyazıt Meydanı'nda toplandı.
İHH, Özgür-Der, Mazlumder, Akabe Vakfı, AKV, Anadolu Gençlik, Medeniyet Derneği, İnsan ve Medeniyet Hareketi, Kudüs-Der, Akdav gibi İslami kuruluşların oluşturduğu Filistin Dostları İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırısını protesto etmek için Beyazıt Meydanı'nda toplandı.

Gazze katliamını protesto etmek için toplanan yaklaşık 10 bin kişi Filistinli şehitler için gıyabi cenaze kıldı.

Filistin bayraklarının dalgalandığı meydandaki eylemciler, "Kahrolsun İsrail, Hamas'a selam direnişe devam, Katil İsrail Filistin'den defol, Hükümet uyuma, Filistin'e sahip çık" şeklinde sloganlar attı.

Bu arada ellerinde üzeri kanlı oyuncak bebeklerle meydanda toplanan göstericiler, attıkları sloganlarla protesto ettikleri İsrail'in bayrağını ateşe verdi. Meydana gelenler arasında çok sayıda kadın ve çocuk yer aldı.

Beyazıt Meydanı ikinci kez böyle büyük bir kalabalığa şahit olurken polis ile mitinge katılanlar arasında arbede çıktığı öğrenildi.

ENDONEZYA VE FİLİPİNLERDE İSRAİL KARŞITI GÖSTERİ

Endonezya ve Filipinler'de, İsrail'in Gazze'de süren saldırılarını protesto etmek amacıyla gösteriler düzenlendi.

Endonezya'da Adalet ve Refah Partisi tarafından başkent Cakarta'da düzenlenen gösterilere katılanlar, ellerindeki Endonezya ve Filistin bayraklarıyla tekbir getirdi. 10 binden fazla kişinin katıldığı gösterilerde üzerinde "Hedef: Tel Aviv, İsrail" yazılı füze maketleri taşındı.

Geleneksel beyaz giysileri içinde bulunan ve "Filistin'i terörist İsrail'den kurtarın" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, başkentteki ABD Büyükelçiliğine yürüdü.

Endonezya'nın diğer kentlerinde de cuma namazından sonra gösteriler düzenlendiği bildirildi.

Filipinler'de de, 400'den fazla kişinin öldüğü İsrail saldırıları protesto edildi. Başkent Manila'daki gösterilerde "İsrail çocuk kasabı" ve "savaş suçlusu" yazılı pankartlar taşındı.

BEYRUT'TA BİNLERCE KİŞİ İSRAİL'İ KINADI

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısı, Cuma namazı sonrası Beyazıt Meydanı'nda toplanan binlerce kişi tarafından protesto ediliyor. Yaklaşık 10 bin kişi, ABD ve İsrail bayrakları yaktı.

Cuma namazı sonrası çok sayıda sivil toplum kuruluşunun organize etitği eylemde, Gazze'de şehit olanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı. Tekbirlerin getirildiği meydanda İsrail sert şekilde protesto edildi. Çok sayıda İsrail ve ABD bayrağı ateşe verildikten sonra eylemciler, yanmış bayrakları ayaklarıyla ezdi. Bazı eylemciler de Gazze'de öldürülen bebekleri temsilen kanlı oyuncak bebekler taşıdı. Filistin bayraklarının dalgalandığı meydandaki eylemciler, "Kahrolsun İsrail, Hamas'a selam direnişe devam, Katil İsrail Filistin'den defol, Hükümet uyuma, Filistin'e sahip çık" şeklinde sloganlar attı.

Bu arada, Siyonizm yıldızı ile Nazilerin kullandığı gamalı haçın yan yana pankartlara yansıması dikkat çekti. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylem devam ediyor. (CİHAN)

MOSKOVA'DA İSRAİL PROTESTO EDİLDİ

Moskova'da İsrail Büyükelçiliği önünde toplanan kalabalık bir grup, İsrail'in Gazze'ye gerçekleştirdiği saldırıları kınadı. Moskova şehir yönetiminin izin vermediği gösteride, polis yaklaşık 15 kişiyi gözaltına aldı.

Moskova İsrail Büyükelçiliği binası önünde "Filistin halkı ile dayanışma" adı altında toplanan yaklaşık 200 kişilik bir grup İsrail'in Gazze saldırılarını protesto etti. Protestocular, "Siyonizm'in vahşetine hayır!", "Filistin halkı seninle birlikteyiz", "Gazze'de Siyonist saldırılarına hayır!", "İsrail katil", "İsrail canileri çocukları katlediyor!", "Gazze'den ellerinizi çekin" şeklinde slogan attı. Moskova yönetiminin izin vermediği gösteride, polis yaklaşık 15 kişiyi gözaltına aldı.

Rusya'nın Birinci Kanal sunucusu Maksim Şevçenko, protesto gösterisine Filistin halkını desteklemek amacıyla katıldığını belirterek, "Aslında Rusya Filistin yönetimiyle iyi ilişkileri içinde. Ancak neden gösteriye izin verilmediğini anlamıyorum. Neden korkuyorlar anlamış değilim. Filistin halkına karşı uygulanan bu korkunç şiddette sessiz kalmamamız lazım. Daha bugün 11 kız çocuğu İsrail saldırılarında hayatını kaybetti. Yaşasın özgür Filistin halkı!" diye konuştu.

İSRAİL'İN SALDIRISI MARDİN'DE PROTESTO EDİLDİ

DTP Mardin İl Başkanı Hilmi Öncü ile BBP Mardin İl Başkanı Erdal Bilen, düzenledikleri basın toplantılarıyla İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırıları kınadılar.

Yenişehir Semtinde yaklaşık 50 kişinin katıldığı basın açıklamasında konuşan DTP Mardin İl Başkanı Hilmi Öncü, savaşların hiç bitmediği Ortadoğu coğrafyasında 2009 yılına yine emperyalist güçlerin mazlum halklarına bomba yağdırdığını belirterek, İsrail'in 50 yıldan beri Filistin halkına işkence ve zulüm ettiğini söyledi.

BBP Mardin İl Başkanı Erdal Bilen de, düzenlediği basın toplantısında İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği saldırıları kınadı. Bilen, saldırılara bir an önce son verilmesi çağrısında bulundu. (CİHAN)

CİZRE'DE GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINDI

Şırnak'ın Cizre ilçesinde İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Diyanet Sen Şırnak Şubesi tarafından yapılan organizasyonla Cizre Nuh Camii, Ulu Camii ve Meydan Başı Camii'nde cuma namazı çıkışında gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazdan sonra, Gazze'de hayatını kaybedenler için dua edildi.

MERSİN'DE İSRAİL BAYRAĞI YAKILDI

Mersin'de, İsrail'in Filistin'e yaptığı saldırıları protesto eden bir grup, cuma namazı çıkışı İsrail bayrağını yaktı. Protesto sırasında bayrağın üzerine eğilen bir genç ise yanmaktan son anda kurtuldu.

İsrail'in Filistin'e yaptığı saldırılarda yüzlerce insanın ölmesi Mersin'de cuma namazı sonrası protesto edildi. Saadet Partili bir grup, Ulu Camii'de namaz sonrası protesto gösterisinde bulundu.

Ellerinde İsrail aleyhtarı pankartlar bulunan Saadet Partililer Ulu Camii önünde toplandı. Kadınların ve çocukların da ellerindeki Filistin bayrakları ile destek verdiği protestoda partililer sık sık İsrail aleyhine sloganlar attı.

Saadet Partisi Mersin Gençlik Kolları Başkanı Murat Seskin yaptığı açıklamada, İsrail'in yaptığı saldırıların Filistinli çocukların okul saatine denk gelmesinin ve atılan füzelerin sivil yerleşim merkezlerini hedef almasının vahşette sınır tanınmadığının açık bir göstergesi olduğunu belirtti.

Bunun bir devlet terörü olduğunu anlatan Seskin, "Bu bin insanlık suçudur. Bu adı konulmamış bir soykırımdır. İsrail derhal bu saldırılara son vermelidir." dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından grup, yere attıkları İsrail bayrağının üzerine tiner dökerek yaktı. Bayrağın yakılması sırasında ateşin üzerine eğilen bir genç ise yanmaktan son anda kurtuldu.

Grup, yapılan duanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı. (CİHAN)

ÇANAKKALE ÜNİVERSİTESİ'NDEN KINAMA

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Senatosu, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarını kınadı.

Senatodan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırıları sonucu çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği, bir çoğunun da yaralandığını belirtilerek, orantısız güç kullanımının trajik boyutlara ulaştığı bildirildi.

ADIYAMANLI HUKUKÇULARDAN İSRAİL'E TEPKİ

İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği saldırıda yüzlerce Filistinli'nin ölmesi ve yaralanması Adıyamanlı hukukçular tarafından da protesto edildi.

Adıyamanlılar Vakfı Hukuk Komisyonu Başkanı Mehmet Baykurt'un öncülüğünde Adıyamanlılar Kültür Merkezi'nde bir araya gelen hukukçular, Gazze'de yapılan insanlık dışı saldırıyı şiddetle ve nefretle kınadı. Hukukçular, yapılan saldırının zulüm olduğunu ve bir an önce durdurulması gerektiğini ifade etti.

Toplantıda konuşan Hukuk Komisyonu Başkanı Mehmet Baykurt, yapılan saldırıda kadın, çocuk ve sivil gözetimi yapılmadan bütün insanlar hedef alındığını söyledi.

Baykurt, saldırının kabul edilebilir hiçbir yanının olmadığını belirterek, "İnsanların yaşam, özgürlük ve mutlu olmak hakkı Allah tarafından verilmiştir. Bu haklar başkası tarafından kesinlikle gasp edilemez. Dolayısıyla, hukuk tanımaz insanlık hakkı gözetilmeden yapılan bu katliam bütün insanlığa karşıdır. Bu saldırı ne ilk ne de sondur. Bütün insanların bu konuda duyarlı olarak, en azından İsrail menşeili mallara karşı boykot etmeye çağırıyoruz." dedi. (CİHAN)

İSRAİL HACI BAYRAM CAMİİ'NDE PROTESTO EDİLDİ İsrail'in Gazze'ye saldırıları, Hacı Bayram Camisi'nde kılınan cuma namazının ardından protesto edildi.

Saldırıları protesto eden grup, cuma namazından sonra Gazze'de ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Cami çıkışında toplanan grup, İsrail'i protesto eden sloganlar attı ve daha sonra basın açıklaması yapıldı.

Anadolu Gençlik Dergisi Altındağ Temsilciliği adına yapılan açıklamada, dünyanın tarihin gördüğü en vahşi soykırım girişimlerinden birine sahne olduğu ifade edilerek, İsrail'in ateşkes sırasında ambargo ile ateşkesten sonra da füzelerle Gazze halkını yok etmeye çalıştığı iddia edildi. Filistin davasının, İslam dünyasının ortak davası olduğu belirtilen açıklamada, ''Bizim bu büyük vahşete ve soykırıma seyirci kalmamız mümkün değildir'' denildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1654 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri