Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Beyin kanaması tarihe karışıyor

11 Kasım 2008 / 04:28
ABD'nin prestijli üniversitelerinden Yale'de görev yapan Prof. Dr. Murat Günel, beyin kanamasını önlemenin yolunu bulması TIP dünyasını salladı.
Amerika'nın ünlü ve köklü üniversitelerinden Yale'de görev yapan Prof. Dr. Murat Günel, 15 yıldır büyük bir titizlikle sürdürdüğü araştırmasını tamamladı ve beyin kanamasına neden olan 3 geni tespit etti.

10 binden fazla kanı inceledi

Araştırmada Finlandiya, Hollanda ve Japonya'dan toplanan 10 binin üzerinde kan örneğinden elde edilen DNA'yı kullanan Prof. Dr. Günel, Avrupalı hastaların kanlarında 300 bin değişik bölgeye baktı. Bu araştırma sayesinde hastalara yapılacak bir test, beyin kanaması riskini ortaya çıkartacak.

Dahi Türk'ten büyük buluş!

Beyinde anevrizmalara neden olan 3 gen ABD'deki Türk ekibinin liderliğinde bulundu. Basit bir kan testi ile beyin kanamasına karşı önlem alınabilecek.

Amerika'nın en prestijli üniversitelerinden Yale'de Beyin Genetiği Programı Direktörü Prof. Dr. Murat Günel'in yaptığı 15 yıllık araştırmanın sonucu bir mucizeyle bitti. Türk doktorlardan oluşan ekibiyle birlikte çalışan Prof. Dr. Murat Günel, beyinde anevrizmaya dolayısıyla beyin kanamasına neden olan 3 geni tespit etti.

Tedavisi mümkün

Araştırmada Finlandiya, Hollanda ve Japonya'dan toplanan 10 binin üzerinde kan örneğinden elde edilen genetik materyel (DNA) kullanıldı. Avrupalı hastaların kanlarında 300 bin değişik bölgeye bakıldı ve sonuçta 3 bölgedeki değişikliklerin anevrizma riskini arttırdığı belirlendi. Bu sayedebir kan testiyle beyin kanaması olmadan anevrizma oluşma riski yüksek olan hastalar tespit edilebilecek. Ayrıca, beyin kanaması geçiren kişilerde bu sorunun tekrarlama oranı ortaya çıkacak. - takvim

Bu haber toplam 964 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri