Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Beyin Okuyabilen Bakan Kim?

14.11.2009 17:30
Kendisi hakkında yapılan uzun ve detaylı analiz karşısında şaşkınlığını gizlemeyen Prof. Dr. İnalcık, Bakan'ın özelliğini çözdü.

Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Osmanlı tarihi konusunda duayen isim Prof. Dr. Halil İnalcık ile ilgili yaptığı analiz büyük beğeni topladı.

Kendisi hakkında yapılan uzun ve detaylı analiz karşısında şaşkınlığını gizlemeyen Prof. Dr. İnalcık, "Bu genç adam beni nasıl okumuş? Bunu hayretle gördüm." dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş. "İlim ve Fikir Hayatının 70. Yılında Halil İnalcık" isimli bir konferans düzenledi. Konferans öncesi Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan açılış konuşması yaptı. Nevzat Bayhan, 93 yaşındaki Halil İnalcık'ın dünyanın yaşayan en önemli tarihçisi olduğunu belirterek, "Dünyanın bizden daha iyi tanıdığı Halil İnalcık'ı Türkiye'ye tanıtmak için bu konferansı düzenledik." şeklinde konuştu. Bayhan, tarihin tekerrürden ibaret olduğu sözünü hatırlattığı konuşmasında, "Eğer Halil İnalcık hocamızın yazdıklarını okur, söylediklerini dinler ve takip edersek tarih tekerrür etmez." dedi. Osmanlı İmparatorluğunu en iyi bilen kişinin Halil İnalcık olduğunu söyleyen Bayhan, "O Osmanlı'yı dışarıya en iyi anlatan ve önyargıları kıran bir ulu çınardır." şeklinde konuştu.

Konferansa katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da yaptığı uzun konuşmada Prof. Dr. Halil İnalcık ve yazdığı eserlerle ilgili analizlerini paylaştı. Salondakileri kendine hayran bırakan Bakan Davutoğlu, notlarına hiç bakmadan Halil İnalcık ile ilgili detaylı bilgileri katılımcılarla paylaştı. Osmanlı İmparatorluğu tarihini yazdığı için Halil İnalcık'a minnet borçlu olduklarını söyleyen Bakan Davutoğlu, "Hocam bağnazlık dışında kalarak Osmanlı'yı anlattı. Arşivlere bağlı kalarak çalışmalarını yürüttü. Hocamın yazdığı yazıları okuyanlar Açe'den
Moskova'ya, Gucarat'a kadar dört bir tarafa seyahat eder. Hocam hala keşfetme çabasında, yaptığı çalışmalar bizi sarsmaya devam ediyor." şeklinde konuştu. Prof. Dr. İnalcık'ın titizliğine dikkat çeken Ahmet Davutoğlu, "Hocamda hamaset yoktur. Sahiplenme vardır. Kuru, soğuk, donuk bir dili yoktur." dedi.

"Prof. Dr. İnalcık'ın tarihçi olarak ilgilendiği yer ve coğrafyalarda biz de dipolamasi olarak var olacağız." diyen Ahmet Davutoğlu, bahsettiği her alanda Türk diplomasisinin etkin olcağını dile getirdi. Davutoğlu, "Büyükelçilerimiz, diplomatlarımız onun kurmaya çalıştığı tarih bilincini yaşayarak görevlerini ifa edecekler. Çünkü tarih bilinci olmayan diplomasiyi de yürütemez." şeklinde konuştu.

Bu sözlerin ardından sahneye Prof. Dr. İnalcık çıktı. Ahmet Davutoğlu, hocasına sarılarak ona bir
hediye
takdim etti. Mikrofonu eline alan Halil İnalcık, "Beni çok etkiledi. Bugün Türk diplomasisinin başında olan bu genç adam beni nasıl okumuş? Bunu hayretle gördüm." dedi. İnalcık ayrıca tarihini bilmeyen milletlerin geleceklerini kuramayacaklarını da sözlerine ekledi.

Halil İnalcık ile ilgili konuşması beğenilen Davutoğlu, aralarında kızı Sefure Davutoğlu'nun da bulunduğu salondaki katılımcılarca uzun süre alkışlandı.

Bu haber toplam 1380 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri