Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bilanço çok ağır

05 Ekim 2008 / 21:09
Trafik terörü bayram dinlemedi! 9 günlük bayram tatilinin trafik kazası bilançosu ağır oldu. İşte yurt genelindeki kaza bilançosu...
Tatil öncesi yapılan tüm uyarılar ve alınan tedbirlere rağmen 9 günlük bayram tatilinin trafik kazası bilançosu ağır oldu. Yurt genelinde, 9 günlük bayram tatili süresince meydana gelen trafik kazalarında 146 kişi öldü, 649 kişi yaralandı.

Bayram tatilinde en çok ölümlü trafik kazasının yaşandığı gün, tatilin son günü oldu. Saat 18.00'e kadar yurdun değişik bölgelerinde meydana gelen 18 kazada, 31 kişi öldü, 59 kişi yaralandı.

Yetkililer, Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde, kaçakları taşıyan kamyonetin devrilmesi sonucu 18 kişinin öldüğünü ve 25 kişinin de yaralandığını belirterek, kazanın trafik bilançosunun artmasında etkili olduğunu kaydetti.

Bu arada tatilin son gününde başlayan dönüş yolculuğunun gece yarısına kadar süreceğini ve karayollarında büyük bir yoğunluk yaşandığına dikkati çeken yetkililer, kaza bilançosunun artmasından endişe duyduklarını dile getirdiler.

KAZALARIN NEDENİ DİKKATSİZLİK VE AŞIRI HIZ

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Daire Başkanı Celal Uzunkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayram tatili öncesi tüm yurt genelinde yoğun bir denetim yapıldığını, buna rağmen uyarılara ve kurallara uymayan bir çok sürücünün kazalara neden olduğunu söyledi.

Tatil süresince yurt genelindeki tüm trafik ekiplerinin karayollarında denetimlere devam ettiği ve çalışmaların merkezden yönlendirildiğini belirten Uzunkaya, "Bayram öncesi yaptığımız çalışma ile trafik kazalarının yoğun olduğu illerdeki denetimleri bizzat yönetmeleri için merkezden daire başkanı ve emniyet müdürü düzeyinde 16 ekip gönderdik" dedi.

Trafiğin yoğun olduğu karayollarının da arife günü ve tatilin son iki günü boyunca 3 ayrı helikopterlerle denetlendiğini kaydeden Uzunkaya, tatil süresince yaşanan trafik kazalarına ait istatistiklerin bir kaç gün içinde değerlendirileceğini belirtti.

Uzunkaya, "Keşke rakamlar bu kadar yüksek olmasaydı" diye konuştu.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Uzunkaya, tatil süresince yaşanan trafik kazalarının bir çoğunun, aşırı hız, dikkatsiz ve tedbirsiz araç kullanımı ile sürücülerin yol ve hava şartlarına duyarsız olmalarından kaynaklandığını sözlerine ekledi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1352 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri