Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bile bile ölüme uçurmuşlar

01 Eylül 2008 / 05:23
İspanya'da 154 kişinin öldüğü uçak kazasında havayolu şirketinin ihmali olduğu belirlendi.
İspanya'da 154 kişinin ölümüne neden olan kazada arızalı uçağa uçuş izni verildiği ses kayıtlarıyla ortaya çıkarıldı. Operasyon şefinin Spanair yöneticileriyle tartıştıktan sonra zorunlu olarak 'uçuş izni' verdiği ölüme bile bile davatiye çıkardığı tespit edildi. Bayındırlık Bakanı Magdalena Alvarez'in dün Meclis Bayındırlık Komisyonu'nunda yaptığı açıklamada, “Spanair'in düşen uçağının piste ilk çıkışında fark edilen arızasından sonra değiştirilmesinin gündeme geldiğini ve Spanair yetkililerinin bunun için tartıştığını, sonunda aynı uçağın uçurulmasına karar verildiğini” söylemesi sonrasında Spanair yazılı açıklama yaparak, “Uçağın değiştirilmesi girişiminde bulunmadık” demişti.

UÇAĞI DEĞİŞTİRMEMİŞLER

Bu gelişmelerin ardından, Barajas Havaalanı yönetim merkezi, MD-82 tipi olan düşen uçağın ilk piste çıkıp arıza tespit edilmesi ve hangara geri dönmesinin ardından Spanair ile uçuş kontrol kulesi arasında yapılan konuşmanın ses kaydını yayınladı. Kayıtta, uçak kontrol için hangardayken kontrol merkezini arayan Spanair'den operasyon şefi, uçağı değiştirmek istediklerini talep ediyor, kısa bir süre sonra tekrar arayarak uçuşun yapılacağını duyuruyor.


İspanya'da 20 Ağustos'ta meydana gelen uçak kazasında 154 kişi ölmüş 18 kişi yaralanmıştı. Madrid'deki Barajas Havaalanı'nda Spanair'e ait McDonnell Douglas (MD)-82 tipi yolcu uçağı, içindeki 172 kişiyle birlikte Las Palmas'a (Kanarya Adaları) gitmek üzere havalandıktan hemen sonra belirleneme-yen bir nedenle düşmüştü.


Kaynak:
Bu haber toplam 818 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri