Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Katliamda Yeni Gelişme

12.03.2010 19:32
Bilge Köyü'ndeki katliamın sanıklarının, kendi çocuklarını olay öncesi bir evde toplayarak koruma altına aldığı iddia edildi. Köy muhtarı katliam planı içinde 4 kişinin daha bulunduğunu ileri sürdü.

Bilge köyü muhtarı Abdurrahman Çelebi, katliam planı içinde 4 kişinin daha bulunduğunu ileri sürdü.

Bilge köyünde 44 kişinin öldürüldüğü katliamla ilgili açılan davanın 6. duruşması Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Tutuklu 8 sanık, Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma için saat 08.50'de yoğun güvenlik önlemleri altında cezaevine ait araç ile Adalet Sarayı'na getirildi. Bilge köyü muhtarı ile 3 mağdur yakınının da katıldığı duruşma saat 10.20'de başladı ve 45 dakika sürdü. Duruşma, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) "zorunlu kapalılık" başlıklı 185/1. maddesi gereğince kapalı yapıldı. Duruşmada cumhuriyet savcısının, toplam 13 sanık hakkında mütalaa vermek için dosyayı istediği öğrenildi. Mahkeme heyeti duruşmayı 12 Nisan'a erteledi.

Herhangi bir tahliyenin çıkmadığı duruşma sonunda sivil polisler nezaretinde adliyeden ayrılan Bilge köyü muhtarı Abdurrahman Çelebi, katliam gecesi ile ilgili ilginç bir ayrıntıyı açıkladı. Tutuklu sanıkların dışında katliamla ilgili olduklarını ileri sürdüğü 4 kişinin daha bulunduğunu söyleyen Abdurrahman Çelebi, "Bu olayın içinde olan insanları isim isim biliyoruz. Bunlar A.Ç, oğlu A.Ç, S.Ç ile tutuklu sanıklardan M.S.Ç'nin eşi G.Ç'dir. G.Ç, olay gecesi saat 20.00'de ailenin çocuklarını bir eve toplamış ve 15 dakika sonra katliam gerçekleştirilmiştir. Bu bilgi şu ana kadar medyaya yansıtılmadı. Tüm ailenin yaklaşık 35-40 çocuğunu bir eve toplamışlar ve av tüfeği ile koruma altına almışlar. Biz bunları mahkeme heyetine de ilettik." dedi.

KATLİAMIN YILDÖNÜMÜNDE CEZALARIN AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

Bilge köyünde 4 Mayıs 2009'da meydana gelen katliamın ardından tutuklanan sanıkların yargılanmasına Çorum'da devam ediliyor. Katliam davasının duruşması aylık olarak yapılıyor.

Bugünkü duruşmada 13 sanık hakkında mütalaa vermek için dosya istendi ve duruşma 12 Nisan'a ertelendi. 12 Nisan'daki duruşmanın ardından son duruşmanın mayıs ayında yapılacağı belirtiliyor. Katliamın yıldönümü olan mayıs ayında tutuklu sanıkların cezalarının açıklanması bekleniyor

Bu haber toplam 906 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri