Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bilgileri Eruygur mu sızdırdı?

27 Temmuz 2008 / 18:47
İddianamede terör örgütü üyesi olmakla suçlanan Emin Gürses, gizli askeri bilgileri Eruygur'un verdiğini iddia etti.
Ergenekon" soruşturmasına ilişkin hazırlanan iddianamede şüpheli olarak yer alan Doç. Dr. Emin Gürses, şüphelilerden Ergün Poyraz'da ele geçirilen gizli askeri içerikli bilgi ve belgelerin kendisine Şener Eruygur tarafından verildiğini iddia etti.

Terör örgütü üyesi olmakla suçlanan Gürses'in iddianamede yer alan ifadesinde çarpıcı bir detay yer aldı. Gürses, yazar Ergün Poyraz'da ele geçirilen askeri gizli bilgi ve belgelerin kendisine emekli Orgeneral Şener Eruygur tarafından verildiğini söyledi.

Ergün Poyraz'dan elde edilen notlara göre, kendisinin dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur, İstihbarat Başkanı Orgeneral Levent Ersöz, MGK Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılıç'la bizzat makamlarında birçok defa görüştüğü, ayrıca Teknik Ve Mali Daire Başkanı Albay Atilla UĞUR' la bir çok defa görüştüğü, temin ettiği gizli askeri bilgi ve belgeleri kitaplarında kullandığının anlaşıldığı iddia edildi.

ASKERLERDEN PARA ALIYOR

Şüpheli Ergün Poyraz'ın, Levent Ersöz ve Atilla Uğur isimli üst düzey Jandarma İstihbaratından, para aldığına ilişkin tutanakların da İşçi Partisinden elde edilen CDlerin içinde yer aldığı anlatılan iddianamede, bu durumun Ergenekon terör örgütünün kapasitesini ve çalışma yöntemlerini gösterdiği kaydedildi. İşçi Partisi Yönetim Kurulu'ndan elde edilen CD ve DVD'ler de incelenerek iddianameye konuldu. 'Doğu Perinçek\Belgelerim\Belgelerim 2002\Doğu Perinçek\DP- GM BT' isimli klasör içerisinde "Dev-Sol ve DHKP/C terör örgütleri içerisindeki faaliyetlerinden dolayı yakalanarak tutuklanan Semih Genç isimli kişinin 08 Nisan 2008 tarihinde alınan ifadesi bulunuyor.

ANAP MİLLETVEKİLİ BÜKREŞ'TE PEKER İLE GÖRÜŞTÜ

Bu ifadeye göre Genç şunları söylüyor: "Ben Romanya'da bulunduğum dönemde şu anda Ergenekon da ismi geçen Sedat Peker'in Romanya'ya gelip gittiğini biliyorum. Kendisi örgütün hedefleri arasındaydı, bunla ilgili olarak Romanya'da bulunduğum sırada Sedat Peker'in Türkiye'de arandığı dönemde Romanya'ya kaçtığını ve oradan Golden Falcon isimli restoranın sahibi Cemil isimli şahıs tarafından saklandığını öğrendim.

Cemil isimli şahıs Romanya'da Bükreş'te hem Golden Falcon isimli restoranın hem de Golden Falcon isimli kuyumcu dükkanının sahibidir. Bu kişiden PKK ve DHKP/C örgütleri haraç alıyorlardı. Sedat Peker 1999 senesinde Türkiye'de firari duruma düşünce Romanya'ya bu Cemil isimli şahsın yanma geldi, Cemil, Sedat Peker'e villa ayarladı ve uzun bir süre orada saklanmasında yardımcı oldu, hatta Sedat Peker oradayken dönemin Anavatan Partisi Bakanlarından Ülkü Güney ve bir milletvekili Bükreş'e geldiler Bükreş'te göl kenarında Lebada Otelinde Sedat Peker'le görüştüler, Sedat Peker Türkiye'de onların bir işini halledecekmiş bunun karşılığında da Sedat Peker'in Türkiye'ye gelip teslim olmasını ve kısa bir sürede serbest bırakılması garantisini vermişler. Yani yaptıkları görüşmede bu işin pazarlığını yapmışlar. Ben bu olayı duyunca devlet görevlileri ile bir mafya liderinin pazarlık yapması olayından dolayı bu işlerde karanlık noktalar olduğunu düşündüm. O görüşmeden kısa bir süre sonra Sedat Peker Türkiye'ye geldi teslim oldu 3-4 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldığını öğrendim."
Kaynak:
Bu haber toplam 878 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri