Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bilgisayarınıza El Konabilir

05 Ağustos 2008 / 21:12
ABD'ye Girerken Bilgisayarınıza El Konabilir
ABD federal güvenlik görevlilerinin, ülkeye giren kişilerin taşınabilir bilgisayarları ve diğer elektronik cihazlarına, herhangi bir şüpheye gerek kalmaksızın sınırda belirsiz bir süre için el koyabilecekleri bildirildi.

Washington Post gazetesinin haberine göre, İç Güvenlik Kurumunun 16 Temmuz'da açıklamak zorunda kaldığı yönergelerine göre, bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazlara ülkeye girişte el koyan iç güvenlik kurumu ajanları bu cihazlarda kayıtlı içeriği, verilerin şifrelerinin çözülmesi veya başka nedenlerle diğer güvenlik kurumları ile ve özel kuruluşlarla paylaşma yetkisine sahip olacak.

Gazetenin haberine göre, bu güvenlik yönergesine göre el konabilecek şeyler arasında hard disk sürücüleri, taşınabilir hafıza kartları, cep telefonları, iPod'lar, çağrı cihazları, ses ve video kasetleri ile basılı kitap ve broşürler bulunuyor.

Yönergeye göre, kişisel ve ticari bilgilerin gizliliği korunacak ve incelemeler tamamlandıktan sonra alınan bütün kopyalar imha edilecek ve hiçbir şekilde elde tutulmayacak.

İç Güvenlik Kurumu yetkilileri bu uygulamanın ülkeye giren ABD vatandaşı olsun olmasın herkes için geçerli olduğunu ve terörizmle mücadele için gerekli olduğunu belirttiler.

Uygulamanın uzun süredir yürürlükte olduğu, ancak sivil haklar örgütleri ve iş seyahati gruplarından gelen baskılar üzerine bu ay açıklanmak zorunda kaldığı belirtildi.

Uluslararası yolculuk yapan kişilerden bu örgütlere gelen, kişisel bilgisayarlarına, cep telefonlarına ve diğer sayısal cihazlarına el konup incelendiği yönündeki şikayetlerin son zamanlarda artış gösterdiği belirtildi.

Kaynak: Ntvmsnbc

Bu haber toplam 1082 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri