Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bilim adamları şaşkına döndü

22.10.2009 08:14
Madagaskar'da keşfedilen dev bir örümcek bilim adamlarını hayrete düşürdü.
Bilim adamları, Afrika ve Madagaskar'da yaşayan, ağ örücü dev bir örümcek türü keşfettiler. Araştırmacılar, bunun bilinen en büyük ağ ören örümcek olduğunu, bu türün dişilerinin, çapı 1 metreyi bulan ağ örme yeteneğine sahip olduğunu bildirdiler.

Bu türün sadece dişilerinin çok büyük olduğu, gövdelerinin 4 santimetre genişliğine, bacak açıklıklarının 12 santimetreye vardığı belirtildi.
Yeni örümcek türü Slovenya Bilimler ve Sanatlar Akademisinde biyolog Matjaz Kuntner ile Washington'daki Smithsonian Enstitüsüne bağlı Milli Doğal Tarih Müzesi'nden Jonathan Coddington tarafından keşfedildi.

Dev dişi örümceğin, Güney Afrika'daki Pretoria Bitki Koruma Araştırma Enstitüsüne ait bir koleksiyonda bulunduğu belirtildi. Bunun hiçbir tanımlanan türe uymadığını gören Dr. Kuntner, 37 müzedeki 2500 türü daha inceledi ve bu türe rastlamayınca dev örümceğin soyunun tükendiği sonucuna vardı.

Ancak Güney Afrika'daki bir meslektaşı bu örümcekten 3 adet daha keşfedince, bunların aynı türe ait olduğu anlaşıldı. Örümceğin yaşam alanının Maputaland ile Madagaskar arasındaki bölge olduğu belirtildi.
Bu haber toplam 3140 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri