Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bilim Adamlarından önlem çağrısı

22.06.2010 13:00
Tüm dünyadan bilim adamları Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu'ndan (EFSA) plastiklerdeki sağlığa zararlı madde konusunda önlem alması çağrısında bulundu.

Tüm dünyadan bilim adamları ve uluslararası sağlık kuruluşları, Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu'ndan (EFSA) plastiklerdeki sağlığa zararlı madde konusunda önlem alması çağrısında bulundu.

15 ülkeden 60 kadar bilim adamı ve kuruluş, EFSA'ya yazdığı açık mektupta, Bisfenol-A (BPA) adlı kimyasalın başta hamileler ve bebeklerin sağlığı üzerindeki olumsuz etkisine karşı duyulan endişeyi dile getirdi.

Mektupta, söz konusu kimyasalın zararları konusunda yapılan araştırmaların objektif ve kapsamlı bir incelemesinin, BPA seviyesinin azaltılması için gerekli adımların atılması gereğini ortaya koyacağı belirtildi.
BPA, hazır gıda ve içeceklerin ambalajında ve biberonlarda yaygın olarak kullanılıyor. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, BPA'nın kalp ve şeker hastalığı ile meme kanseri riski arasında bağlantı olduğunu ortaya koydu. 
Uzmanlar, Avrupa ve ABD nüfuslarının yüzde 90'ında BPA'nın saptanabileceği tahmininde bulunuyor. Bu kimyasaldan yılda 2,2 milyon ton kullanılıyor.

Bu haber toplam 1246 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri