Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bilim gittikçe ilerliyor

16 Kasım 2008 / 11:57
Tübitak Araştırmacıları, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İçin Polimerik Zincir Reaksiyonuyla Cinsiyeti Tayin Edilmiş Sığır Embriyosu Üretmek İçin Çalışıyor.
TÜBİTAK araştırmacıları, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı için polimerik zincir reaksiyonuyla cinsiyeti tayin edilmiş sığır embriyosu üretmek için çalışıyor.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü araştırmacılarından Doç. Dr. Haydar Bağış, "Modern Biyoteknolojik Yöntemler Kullanılarak Dondurulmuş Koç Sperması ve Cinsiyeti Belirli İnek Embriyosu Üretimi" projesinin 2011'de tamamlanmasının planlandığını bildirdi.

Projede, Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı Lalahan Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü, Missouri (ABD), İstanbul ve Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden 32 araştırmacının çalıştığını anlatan Bağış, projenin TÜBİTAK tarafından 1,5 milyon YTL ile desteklendiğini duyurdu.

Bağış, Türkiye'deki sığırların verim düzeyleri ve sayılarının düşük olması nedeniyle yurtdışına bağımlı olunduğuna işaret etti.

Şu anda Türkiye'deki besicilerin, soyu belli, yılda 4-5 ton süt verebilen, bir besi döneminde 500 kilogram et verebilir çeşitli özellikli embriyoları yurtdışından temin edebildiğini ifade eden Bağış, yabancı kaynaklı bir embriyonun fiyatının 100-1500 dolar arasında, bir koç spermasının bir tek döllenme fiyatının da 300-500 dolar arasında değiştiğini anlattı.

Projede cinsiyeti belirli sığır embriyosunun laboratuvar şartlarında üretilmesi ile embriyoların ve özellikle de koç spermalarının dondurulmasında karşılaşılan aksaklıkların ortaya konulması ve uzun süreli embriyo sperması saklama yöntemlerinin geliştirilmesinin amaçlandığını bildirdi

Bağış, yurtdışı kaynaklı bu embriyolarda, herhangi bir enfektif ajanın bulunup bulunmadığının da tespit edilemediğini belirterek, "Proje tamamlandığında yurt dışına bağımlılık da ortadan kalkacak. Ekonomik yararlarının yanı sıra sosyal boyutunda ise sütle ilgili bir tüketim potansiyeli gündeme gelecek, böylece et ve süt fiyatlarında bir ucuzlama yaşanacak" diye konuştu.




sondakika
Bu haber toplam 1472 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri